wynajem samochodów

Wynajem samochodów w Polsce dynamicznie się rozwija. Dotyczy to wszystkich typów tych usług: wynajmu krótko-, średnio- i długoterminowego. Coraz więcej zarówno firm, jak i osób prywatnych dostrzega korzyści, które płyną z korzystania z wynajmowanych aut. Jak wyglądają obecnie ten rynek i dynamika jego wzrostu? Czego należy się spodziewać w nadchodzących latach?

Rynek wynajmowanych aut w Polsce dynamicznie się rozwija

Liczba nowych aut zakupionych przez wypożyczalnie w 2018 roku oraz wzrost tego rynku nie pozostawiają wątpliwości – coraz więcej Polaków docenia zalety wynajmu samochodów. Co istotne, dotyczy to zarówno klientów indywidualnych, jak i firm. Rosnącym zainteresowaniem cieszą się oferty krótkoterminowego, średnioterminowego i długoterminowego wynajmu.

Popularność wynajmu aut zwiększa się sezonowo w czasie wakacji, ożywienie jest też widoczne w weekendy. Dotyczy to szczególnie klientów prywatnych, którzy wybierają wynajmowany wóz jako środek transportu do miejsca wypoczynku.

„Według statystyk w pierwszym kwartale 2018 roku branża odnotowała niemal 30-procentowy wzrost w stosunku do analogicznego okresu w roku 2017. Dotyczy to wszystkich jej segmentów” – mówi specjalista z Abacus Car Rental.

W kolejnych kwartałach tempo wzrostu nie malało. Okazuje się, że usługa wynajmu aut idealnie odpowiedziała na transportowe potrzeby Polaków. Należy się spodziewać, że kolejne lata będą czasem dynamicznego rozwoju tej branży. Przełoży się to pozytywnie na jakość usług świadczonych przez wypożyczalnie, ich ofertę oraz relację jakości do ceny.

Samochody firmowe coraz częściej wynajmujemy

Na wzrost branży wynajmu aut wpływ ma w dużej mierze coraz większe zainteresowanie małych i średnich przedsiębiorstw, które zaczynają przedkładać wynajem długoterminowy nad leasing samochodu. Już 20% aut firmowych w sektorze MŚP to auta wynajmowane.

Wciąż jednak mamy sporo do nadrobienia względem krajów Europy Zachodniej. W państwach, gdzie wynajem samochodów okrzepł na rynku motoryzacyjnym, odsetek ten wynosi aż 70%. Można więc prognozować, że tendencja ta będzie się wzmacniać, a małe i średnie przedsiębiorstwa staną się motorem napędowym wynajmu długoterminowego w Polsce. Potencjał jeszcze przez długie lata pozostanie niewyczerpany.

W długoterminowym wynajmie na potrzeby firmowe największą popularnością cieszyły się: Skoda Octavia, Skoda Fabia, VW Passat oraz Ford Focus. Przedsiębiorcy najchętniej sięgają po silniki Diesla, jednak ich udział systematycznie spada na rzecz benzyny oraz rozwiązań eko – silników hybrydowych oraz elektrycznych. Te ostatnie to jednak wciąż margines wśród wynajmowanych samochodów.