osprzętu do wózka widłowego

Wielorakie rodzaje zaczepów do wózków widłowych są niezbędne, jeśli chce się zwiększyć produktywność i skuteczność tej popularnej maszyny. Dzięki nim można w mgnieniu oka przekształcić zwykły wózek widłowy w specjalistyczny sprzęt, za który w innym przypadku trzeba by słono zapłacić. Na rynku dostępnych jest wiele konfiguracji zaczepów do wózków widłowych. Na które z nich warto zwrócić uwagę?

Co należy rozważyć przy zakupie osprzętu do wózka widłowego?

Ważne jest, aby każdorazowo przed zakupem wziąć pod uwagę określone czynniki, aby zapewnić bezpieczne podnoszenie. Trzeba określić:

  • maksymalną wagę podnoszonych ładunków,
  • zgodność zaczepu do wózka widłowego (niektórzy producenci osprzętu tworzą tylko dla określonych marek),
  • wielkość zaczepu,
  • budżet, który jest się w stanie poświęcić na dodatki.

Korzystanie z osprzętu może przekształcić wózek widłowy w wieloaspektową maszynę, która może skrócić czas załadunku i usprawnić operacje magazynowe. Jednak przy zakupie któregokolwiek z wymienionych poniżej zaczepów do wózków widłowych należy dokładnie rozważyć wszystkie czynniki, takie jak koszt inwestycji, kompatybilność, dostosowanie do wózka lub złożoność konserwacji sprzętu.

Najczęściej wykorzystywane zaczepy do wózków widłowych

1. Pojedynczy lub podwójny uchwyt do palet

    Jeśli chce się przewozić dwie palety jednocześnie, powinno zaopatrzyć się w zaczep pozwalający na przewożenie kilku pakunków jednocześnie. Pojedynczy lub podwójny uchwyt sprawia, że przy takim samym czasie pracy możliwe jest wykonanie kilku zadań. Sam załadunek również jest szybszy i bardziej wydajny.

    2. Wysięgniki do wózka widłowego

    Dzięki wysięgnikom do wózków widłowych maszyny te można przekształcić w bardziej zaawansowany sprzęt, dzięki czemu mogą one pracować jako dźwigi. Wysięgnik jest przymocowany do masztu za pomocą śrub zabezpieczających, a taki zaczep można obsługiwać na różnych wysokościach, co jeszcze bardziej przekłada się na wydajność wózka.

    3. Hydrauliczne uchwyty

    Hydrauliczne zaczepy są umieszczane na wózku widłowym i zwiększają jego skuteczność przy podnoszeniu ciężkich ładunków. Doskonale stabilizują ładunek i tym samym zmniejszają ryzyko uszkodzeń. Urządzenia te mają sztywną konstrukcję, ale oferują zarówno ręczną, jak i zautomatyzowaną obsługę.

    4. Głowice trójstronne

    Głowice trójstronne to zaczepy do wózków widłowych, które są przeznaczone dla maszyn pracujących w wąskich korytarzach lub na innych ograniczonych przestrzeniach. Są wyposażone w system wideł przesuwnych, co pozwala operatorom na pobieranie palet z regałów, podczas gdy wózek pozostaje pod kątem 90° do ładunku.