korekta nosa

Rynoplastyka to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów w chirurgii plastycznej. Ze względu na sposób wykonywania operacji, a także na rodzaj tkanki poddawane korekcji możemy wyróżnić kilka rodzajów korekcji nosa, między innymi rynoplastykę otwartą i zamkniętą. Skorygować można zarówno tkanki miękkie, takie jak chrząstki, a także twarde, czyli kości. Przyjrzyjmy się im bliżej.

Nos położony jest w centralnej części twarzy, dlatego wszelkie nieprawidłowości związane z jego budową rzucają się w oczy jako pierwsze. Z tego względu często jest źródłem kompleksów. To jednak nie jedyny powód, dla którego pacjenci decydują się na korekcję – skrzywiona przegroda nosowa może prowadzić do problemów z oddychaniem lub innych dolegliwości.

Operacyjne metody korekcji nosa

Plastykę nosa można przeprowadzić za pomocą dwóch metod: otwartej lub zamkniętej. Pierwsza z nich polega na otwarciu przegrody nosowej za pomocą nacięcia w kształcie litery W. Dzięki tej metodzie możliwe jest precyzyjne ukształtowanie tkanek – chirurg doskonale widzi operowany obszar. Minusem jest obrzęk i konieczność długotrwałej rekonwalescencji. Po operacji zostają również blizny, jednak są one niewielkie i niemal niewidoczne.

Drugim sposobem korekcji jest metoda zamknięta – mówi chirurg z Kliniki Chęciński w Warszawie – Cięcia przeprowadza się wewnątrz nosa. Kości są łamane i nacinane, podobnie korygowane są chrząstki. Następnie tkanki układa się w pożądany kształt. Metoda ta umożliwia zmianę kształtu nosa, a także jego położenia.

W przypadku metod operacyjnych rodzaje korekcji nosa możemy również podzielić ze względu na tkanki, które są operowane. Wyróżniamy wówczas operację tkanek miękkich, czyli chrząstek oraz operację kości. W przypadku rynoplastyki miękkich części możliwa jest korekcja czubka nosa (podniesienie lub obniżenie), zmiana rozpiętości lub kształtu nozdrzy, wycięcie przerośniętych małżowin nosowych (konchoplastyka) lub uzupełnienie brakujących części materiałem syntetycznym lub naturalnym pobranym bezpośrednio od pacjenta (rynoplastyka augmentacyjna).

Operacje przeprowadzane na kościach to między innymi usuwanie garba, septoplastyka, czyli korekcja przegrody nosowej, poczwórna osteotomia, czyli całkowita zmiana kształtu nosa lub rynoplastyka redukcyjna, polegająca na zmniejszaniu lub skracaniu nosa.

Bezoperacyjna korekcja nosa

W przypadku niewielkich zmian wymagających korekty możliwe jest zastosowanie metod bezoperacyjnych. Garb na nosie lub brak symetrii można zredukować za pomocą wypełniaczy, takich jak kwas hialuronowy. Są one wstrzykiwane w znieczuleniu miejscowym, a wygląd nosa jest na bieżąco kontrolowany przez pacjenta. Efekt widoczny jest od razu, choć na rezultat końcowy należy poczekać około dwóch tygodni. Wygląd nosa można również poprawić za pomocą nici liftingujących. Dzięki nim można zwęzić zbyt szeroki nos lub delikatnie unieść czubek.