protetyce stomatologicznej

Zastosowanie w stomatologii technologii CAD/CAM było rozpoczęciem epoki stomatologii cyfrowej. Umożliwiła ona znaczne uproszczenie wielu procedur. Szczególne znaczenie technologia CAD/CAM ma obecnie w ortodoncji, czyli w planowaniu leczenia i w przygotowaniu protez zębowych oraz w protetyce stomatologicznej w przygotowywaniu precyzyjnie dobranych protez. W naszym artykule skupiliśmy się na tym drugim elemencie, czyli na opisaniu, w jaki sposób przygotowywane są protezy, a dokładniej korony i mosty protetyczne, z zastosowaniem technologii CAD/CAM.

W jaki sposób przygotowywano korony i mosty protetyczne wcześniej?

Krótkie przedstawienie tego, w jaki sposób korony i mosty protetyczne były wykonywane wcześniej, pomoże nam w zrozumieniu, jak dużym skokiem w przyszłość było rozpoczęcie stosowania w stomatologii technologii CAD/CAM.

Do tej pory więc, żeby wykonać odbudowę zębów z wykorzystaniem tradycyjnych metod, zazwyczaj konieczne było aż trzykrotne udanie się na wizytę do gabinetu stomatologicznego. W trakcie pierwszej wizyty protetyk zapoznawał się z problemem pacjenta i przeprowadzał niezbędną diagnostykę, która polegała na wykonaniu niezbędnych zdjęć RTG oraz na pobraniu wycisku szczęki. Potem był wykonywany szczegółowy plan i przygotowywano próbną protezę, próbną koronę lub próbny most protetyczny. W trakcie następnej wizyty proteza była przymierzana w celu oceny, jakie poprawki należy jeszcze na niej nanieść, żeby na pewno po umieszczeniu na stałe była całkowicie wygodna dla pacjenta. Ostateczne przymocowanie protezy lub elementy protetycznego było możliwe najwcześniej w trakcie trzeciej wizyty w gabinecie, a zazwyczaj trwało to jeszcze nieco dłużej.

Dziś jednak, poprzez zastosowanie stomatologii cyfrowej, odbudowa protetyczna może trwać znacznie krócej, często nawet zaledwie w trakcie jednej wizyty w gabinecie!

W jaki sposób wykonuj się odbudowy protetyczne w stomatologii cyfrowej?

Jak tłumaczy nasz rozmówca, protetyk z Kliniki Stomatologicznej Viscardi w Tychach: Nowoczesna stomatologia cyfrowa znacznie skraca czas potrzebny na dokonanie niezbędnych pomiarów i wykonanie precyzyjnych uzupełnień protetycznych. Skrócenie czasu niezbędnego do wykonania badań, a potem do przygotowania protez sprawia, ze całość można zamknąć w trakcie zaledwie jednej wizyty w gabinecie.

W jaki sposób jest to możliwe? Przede wszystkim w taki, ze dzięki zastosowaniu technologii CAD/CAM nie ma już konieczności wykonywania wycisków szczęki, tzn. pobrania próbek, a potem przygotowywania modelu. W stomatologii cyfrowej zamiast tego wykonuje się skan cyfrowy jamy ustnej, czyli zamiast pobierania wycisku, wprowadza się do ust skaner wewnątrzustny, za pomocą którego można wykonać potrzebną liczbę zdjęć, na podstawie których bardzo szybko można również uzyskać cyfrowy model zgryzu.

Po uzyskaniu trójwymiarowego modelu szczęki i żuchwy oraz po wprowadzeniu do systemu jeszcze dodatkowych danych dotyczących obrysu przygotowywanej korony protetycznej lub mostu oraz kąta ich wprowadzenia, specjalista pracujący w systemie od razu jest w stanie dokładnie opracować model przygotowywanej dla pacjenta korony protetycznej czy mostu. Zazwyczaj nie trwa to dłużej niż kilkadziesiąt minut. Po przygotowaniu modelu jest on wysyłany do frezarki numerycznej, wybiera się materiały, z których zostaną wykonane te elementy i po kilku minutach otrzymuje się gotowe uzupełnienia protetyczne. Stomatologia cyfrowa może wiec się stać prawdziwą rewolucją w protetyce stomatologicznej.

W tej chwili wykorzystanie stomatologii cyfrowej do wykonywania protez zębowych nie jest oczywiście jeszcze tak częste, ale najprawdopodobniej w ciągu najbliższych kilku lat będzie się to coraz bardziej zmieniało i technologia CAD/CAM na stale zagości w większej ilości gabinetów stomatologicznych.