pozbyć się chrapania

Chrapanie jest uciążliwe nie tylko dla partnera, który nie wysypia się przez uniemożliwiające sen odgłosy, ale i dla chorego. Ta, z pozoru, niegroźna przypadłość może mieć bowiem poważne konsekwencje zdrowotne. Zobacz, jak pozbyć się tego problemu.

Chrapanie nie jest chorobą, a w medycynie jest określane efektem dźwiękowym, który powstaje w wyniku trudności z przepływaniem powietrza przez drogi oddechowe, które wywołuje wibracje i charakterystyczny odgłos. Powtarzające się co noc, uniemożliwiające zasypianie, chrapanie męczy nie tylko partnera, ale i osobę, której ta dolegliwość dotyczy, ponieważ jakość snu zdecydowanie się wtedy obniża i trudno mówić o pełnym wypoczywaniu. Jak sobie z tym poradzić?

Na rynku istnieje wiele produktów, które niwelują chrapanie, między innymi spray do nosa: Desnoran, plastry do nosa ułatwiające oddychanie, a także tabletki, listki doustne i wkładki do nosa. Zawierają one składniki udrażniające drogi oddechowe, ułatwiające zasypianie i poprawiające jakość snu. Spray Desnoran nawilża i zmiękcza błonę śluzową, a także poprawia napięcie tkanek gardła. Wszystko to przyczynia się usunięcia odgłosu chrapania.

Poza produktami medycznymi, jak wspominanie plastry, wkładki i spray Desnoran, istnieją również domowe metody przeciwdziałania chrapaniu. Do najprostszych należy zmiana pozycja do spania. Najczęściej chrapiemy bowiem, śpiąc na wznak, a zmiana pozycja na bok poprawia przepływ powietrza przez drogi oddechowe. Męczący odgłos powstaje również w wyniku niedoleczonych infekcji oraz nadużywania nikotyny czy alkoholu. Ważne również, żeby wybrać odpowiednią poduszkę. Należy również zadbać o właściwą temperaturę i wilgotność powietrza w sypialni. Najlepsza temperatura do snu to 18—21 stopni Celsjusza, a wilgotność powinna się mieścić miedzy 40—60 procent.