piwa pszeniczne

Czy wiesz, że piwo jest najstarszym napojem alkoholowym na świecie? Posiada ono również największe grono zwolenników, a w niektórych państwach, jak np. Portugalia, Hiszpania czy kraje Beneluksu można je legalnie kupować już od 16 roku życia. Jednymi z bardziej popularnych są piwa pszeniczne. Czym się one charakteryzują i dlaczego cieszą się taką sympatią?

Piwa pszeniczne – podstawowe informacje

Do produkcji piw pszenicznych najczęściej stosowany jest słód jęczmienny. Jest jednak dostępna szeroka gama trunków tego typu bazujących na mieszankach słodu jęczmiennego i pszenicznego, bądź też na samych słodach pszenicznych. Ich historia jest równie odległa jak początków piwowarstwa, sięgających około 6000 lat wstecz. Zachowane z tego okresu najstarsze tabliczki sumeryjskie przedstawiają sylwetki osób przygotowujących piwo z ziaren orkiszu, będącego odmianą pszenicy, aktualnie rzadziej uprawianej.

Jakie cechy piwa pszenicznego przyciągają współczesnych amatorów piwnych trunków?

Aktualne browarnictwo zabiega o uwagę i przywiązanie konsumenta, z niezwykłą starannością komponując smaki i aromaty oraz oferując szeroką gamę produktów odpowiadających na zróżnicowane gusta odbiorców. Znaleźć więc można piwa pszeniczne górnej fermentacji, a wśród nich:

  • klasyczne piwa pszeniczne, orzeźwiające o jasnej słomkowej barwie, lekko zamglone o charakterystycznych nutach smakowo-zapachowych, przypominających goździk i banana;
  • piwa pszeniczne z osadem drożdżowym, nieco bardziej mętne z innymi walorami smakowymi;
  • piwa pszeniczne kwaśne, w których charakterystyczny smak uzyskuje się dzięki użyciu kwasu mlekowego i słodu pszenicznego, suszonego dymem dębowym;
  • ciemne piwa pszeniczne, niefiltrowane o barwie od głębokiej miedzi do pełnego brązu, zawierające orzechowo-karmelowe nuty zapachowe;
  • mocniejsze piwa, w których zawartość alkoholu przekracza 6,6%, o barwie od bursztynowej do brązowej. Trunki tego typu można znaleźć np. w Browarze Pilsweizer.

Tym, na co warto zwrócić uwagę jest fakt, że pszenica i słód pszeniczny wnoszą do piwa większą ilość białka w porównaniu ze słodem jęczmiennym. Powoduje to większe zmętnienie piwa, a jednocześnie poprawia jego pienistość, dodaje pełni i pewnej gładkości.

Jak najlepiej serwować piwa pszeniczne?

Ich podawanie i degustacja to prawdziwy rytuał. Podstawowa kwestia to odpowiednia temperatura – piwa pszeniczne podajemy schłodzone do temperatury około 4-9 oC. Ważny jest też wybór odpowiedniego szkła. Najefektowniej prezentować się będą w wysokich, wąskich szklankach, których rozszerzająca się góra pomieści obfitą pianę. Nie poleca się serwowania piw pszenicznych z plasterkiem cytryny. Jej aromat stłumi naturalne aromaty piwa, a olejki zawarte w skórce cytrynowej mogą niszczyć pianę.