soczewki miesięczne

Niewyraźny obraz, ból głowy, rozdrażnienie to objawy zmęczenia, lecz mogą oznaczać one także wadę wzroku. Wady wzroku są różne i każda powoduje inne dolegliwości, ale na szczęście są na to sposoby.

Wada wzroku –minus

Wada wzroku minus oznacza krótkowzroczność, której przyczyną jest nadmierne rozciągnięcie gałki ocznej i uwypuklona rogówka. Osoba z tą wadą ma problemy z widzeniem przedmiotów znajdujących się daleka, a wyraźnie widzi przedmioty znajdujące się blisko twarzy. Jest to wada, która najczęściej występuje u dzieci, zwłaszcza w wieku szkolnym. Przynosi to problemy z czytaniem i koncentracją uwagi. Dzieci z wadą wzroku minus, bardzo często siedzą blisko ekranów telewizora i monitora oraz czytają, trzymając książkę bardzo blisko twarzy.

Wada wzroku minus powinna być korygowana, w przeciwnym wypadku może dojść do całkowitej ślepoty. Korekcja krótkowzroczności jest możliwa dzięki okularom rozpraszającym światło, soczewkom kontaktowym oraz operacji laserowej. Obecnie bardzo popularne są soczewki, które mogą być stosowane nawet u dzieci. Cena zależy od tego, czy zdecydujemy się na soczewki miesięczne, kwartalne czy jednodniowe. Można używać okularów i soczewek zamiennie, w zależności od sytuacji. Okulary są ozdobą, a soczewki nie przeszkadzają w wielu aktywnościach. Soczewki miesięczne są bardziej ekonomiczne, szczególnie dla osób, które używają ich codziennie. Soczewki kwartalne można używać z powodzeniem 90 dni, jeśli są odpowiednio czyszczone, w przeciwnym razie tracą swoje właściwości. Jeśli wybierzemy soczewki jednodniowe, nie należy ich czyścić, tylko po wyjęciu po prostu wyrzucić. Zarówno soczewki miesięczne, jednodniowe i inne rodzaje dają swobodę i komfort w codziennym życiu.

Wada wzroku-plus

Wada wzroku plus to inaczej dalekowzroczność lub nadwzroczność. To dość powszechne zjawisko polegające na wyraźnym widzeniu przedmiotów z oddali i rozmazanym obrazie przedmiotów znajdujących się blisko twarzy. Dalekowzroczność bardzo często dotyczy osób po 45 roku życia i może postępować wraz z upływem lat. Okulary są niezbędne do czytania. Wada ta dotyczy także dzieci po narodzinach, lecz powinna mijać wraz z wiekiem. Jeśli tak się nie dzieje, pojawiają się objawy zmęczenia, zaczerwienieniem i obrzękiem okolicy oczu i spojówek, bólem oczu i głowy.

Astygmatyzm

Przyczyną astygmatyzmu jest nieprawidłowa krzywizna rogówki i soczewki. Osoba z tą wadą nie tylko widzi niewyraźny obraz zarówno z dali jak i bliska, ale także obraz jest zniekształcony i zamazany. Okulary i soczewki używa się tylko wtedy, gdy wada utrudnia codzienne funkcjonowanie. Korekcja tej wady u osób dorosłych wykonywana jest także metodą laserową. Niestety nie jest to zabieg refundowany.