Odpowiednio wyposażone stanowisko pracy, dostosowane do wykonywanych zadań narzędzia, zapewniające wygodę meble – wszystko to wpływa na komfort pracy, a co za tym idzie na jej efektywność. Nie mniejsze znaczenie ma również sposób oświetlenia biura. Spędzanie kilku godzin dziennie przed ekranem monitora może obciążać wzrok. Jeśli dodatkowo zaniedbana zostanie sprawa właściwego oświetlenia, wykonywanie zadań służbowych będzie nie tylko nieefektywne, ale także bardzo męczące.

Niezależnie od tego, czy mówimy o domowym biurze, czy o wyposażeniu stanowisk pracy biurowca, za który odpowiada pracodawca, stworze w nich warunki powinny spełniać odpowiednie normy, a także gwarantować bezpieczeństwo i ergonomię pracy. Ta nie będzie możliwa bez dostosowanego do rodzaju wykonywanej pracy stanowiska, na które w przypadku pracy biurowej składają się meble, sprzęt komputerowy oraz oświetlenie. Znaczenie tego ostatniego jest nie mniej istotne od wygodnego fotela.

Światło naturalne w biurze

Aranżując przestrzeń biurową, należy przewidzieć takie ustawienie mebli, by użytkownicy mieli dostęp do światła słonecznego. Praca przy takim świetle będzie najmniej obciążająca dla ludzkiego wzroku. Z drugiej strony należy też zadbać o przesłony okienne, które ograniczą dostęp światła podczas zbyt silnego nasłonecznienia. Ekrany monitorów powinny zostać ustawione w taki sposób, aby ograniczyć uciążliwe podczas pracy przy komputerze zjawisko olśnienia. W większości biur oznacza to konieczność ustawienia fotela biurowego przodem do okna, a monitora przodem do wnętrza pomieszczenia.

Niestety stworzenie optymalnych warunków do pracy przy pomocy oświetlenia naturalnego nie zawsze jest możliwe. Występują różne ograniczenia, takie jak wielkość oraz ustawność pomieszczenia, zbyt małe otwory okienne, a niekiedy nawet całkowity ich brak. W przypadku biur, które nie mają w ogóle albo mają w znacznie ograniczonym zakresie dostęp do światła słonecznego, użytkownicy będą musieli korzystać przede wszystkim z oświetlenia sztucznego. Jego odpowiednie zaaranżowanie jest jednak bardzo ważne we wszystkich biurach, nawet tych, które charakteryzują się dużymi przeszkleniami. Z tego względu warto stawiać na precyzyjnie dobrane lampy, np. te z oferty sklepu Azzardo. Cykliczne zmiany pogody w naszym kraju i długie jesienne oraz zimowe wieczory często oznaczają konieczność pracy przy oświetleniu sztucznym.

Oświetlenie sztuczne stanowiska pracy

Oświetlenie sztuczne w biurze ma ogromne znaczenie dla wygody i zdrowia pracownika. Dbanie o odpowiednio wyposażone i ergonomiczne stanowisko pracy przekłada się na jej jakość. Ważny jest tutaj rodzaj źródła światła, jego barwa, natężenie oraz lokalizacja. Należy zadbać o odpowiedni dobór oświetlenia ogólnego w pomieszczeniu oraz lamp, które lokalizuje się w sąsiedztwie komputera oraz pracownika.

Temperatura barwowa (barwa światła) decyduje w dużym stopniu o naszym samopoczuciu oraz gotowości do wykonywania odpowiednich zadań. W pomieszczeniach przeznaczonych do pracy i nauki najlepiej sprawdza się światło o barwie zimnej. Takie właśnie oświetlenie zaleca się montować w domowych gabinetach oraz biurowcach. Jednocześnie należy zwracać uwagę, by światło nie wpadało mocno w odcień niebieski, który może przekłamywać barwy widzianych przedmiotów, a jednocześnie powodować zmęczenie wzroku u pracowników. Z tego właśnie powodu wielu pracodawców decyduje się na montaż światła naturalnego albo białego zimnego.

Bardzo ważnym parametrem przy wyposażaniu stanowiska pracy jest natężenie światła. Wymagania względem pomieszczeń biurowych, a także innych stanowisk pracy określone zostały w normie PN-EN 12464-1:2004. Zgodnie z nią w pomieszczeniach biurowych przeznaczonych do obsługi klawiatury, przetwarzania danych, a także czytania i pisania odręcznego natężenie światła powinno wynosić 500 lx. Obniżenie poziomu natężenia światła do 300 lx jest możliwe w pomieszczeniach, w których praca biurowa jest wykonywana w sposób dorywczy (na przykład kopiowanie dokumentów, segregowanie itd.).

Poza wymienionymi wyżej parametrami należy wziąć pod uwagę rozkład luminacji oraz migotanie światła. W pomieszczeniu przeznaczonym do pracy przy komputerze najlepiej sprawdza się montaż oświetlenia w taki sposób, by snop światła padał na stanowisko pracy z góry. Światło ogólne powinno być równomierne i dobrze oświetlać przestrzeń całego biura. Można też rozważyć oświetlenie ściany zlokalizowanej za monitorem. Źródło światła musi być skierowane w taki sposób, by nie razić użytkowników podczas pracy.

Oświetlenie miejsca pracy ma kluczowe znaczenie dla zdrowia naszych oczu oraz jakości pracy. Nie powinniśmy o tym zapominać, aranżując pomieszczenie biurowe.