masaż mechaniczny

Oscylacja, czyli wibracja rezonansowa tkanek mięśniowych to jedna z metod, które stosowane są w fizykoterapii. Metoda ta wykorzystywana jest w różnych formach terapii. Między innymi w zabiegach głębokiej oscylacji oraz w oscylacyjnym masażu mechanicznym. Z naszego artykułu dowiesz się, na czym polegają oba te rozwiązania i jakie mają znaczenie terapeutyczne.

Głęboka oscylacja

Zjawisko głębokiej oscylacji wytwarzane jest przy pomocy specjalnego apara­tu, którego działanie opiera się na przerywanym polu elektrostatycznym. Zabieg taki polega na wywołaniu głębokiej wibracji rezonansowej tkanek. Jak to wygląda w praktyce?

Podczas zabiegów z wykorzystaniem aparatów do głębokiej oscylacji, siły elektrostatyczne wywołują efekt pociągania tkanek pacjenta, po czym je zwalniają w określonym zakresie częstotliwości, który mieści się zazwyczaj w przedziale 5-200 Hz. Taka forma terapii działa bezpośrednio w miejscu urazu poprzez stymulację tkanek. Stymulacja ta zaś obejmuje swoim zasięgiem przepływ limfy, co powoduje szybkie wydalanie z organizmu zbędnych produktów przemiany materii oraz płynów, które zalegają w obrzękach.

Jakie zastosowanie ma głęboka oscylacja? Ta forma terapii wykorzystywana jest w schorzeniach chronicznych, gdyż wpływa na zmniejszenie zwłóknień oraz stwardnień tkankowych. Głęboka oscylacja może funkcjonować także jako uzupełnienie manualnych metod terapii. Sprawdza się również w ciężkich i rozległych urazach takich jak stłuczenia, skręcenia czy zwichnięcia.

To o czym warto tutaj wspomnieć to fakt, iż terapię tego typu można wdrażać już we wczesnym stadium choro­by, gdyż należy ona do bezpiecznych i delikatnych. Wczesne wdrażanie terapii zaś stymuluje procesy regeneracyjne.

Głęboka oscylacja to świetna metoda terapii także w przypadku kontuzji i uszkodzeń mięśni, obrzęków oraz krwiaków.

Oscylacyjny masaż mechaniczny

Ta forma terapii wykorzystuje zjawisko oscylacji w trakcie masażu, który odbywa się na specjalnie skonstruowanym do tego celu łóżku. Profesjonalne łóżko do oscylacyjnego mechanicznego masażu ciała wyposażone jest w aplikatory i działa terapeutycznie, wytwarzając odpowiednie wibracje. Aplikatory te zaś – w zależności od potrzeb – służą relaksacji i drenażowi, głębokiemu masażowi mięśni oraz masażowi delikatnemu.

Oscylacyjny masaż mechaniczny znajduje swoje zastosowanie we wspomaganiu działań przeciwbólowych. Stymuluje on także odżywianie komórek mięśniowych oraz przynosi relaks.

Co niezwykle istotne w przypadku tego rodzaju masażu, wibracje mechaniczne pozwalają na długotrwałą ich aplikację na ciele pacjenta. Nie wywołują bowiem jednoczesnego uczucia zmęczenia, które niesie ze sobą stosowanie technik manualnych. Mechaniczny masaż oscylacyjny przynosi jedynie relaks i odprężenie.