Ogniwa fotowoltaiczne wykonane z perowskitów są olbrzymią nadzieją do całej branży solarnej. Pozwalają na pozyskiwanie energii ze słońca z wykorzystaniem tanich materiałów i łatwą możliwością integracji z siecią. Ich wdrożenie zapewniłoby znaczący postęp.

Naukowcy z Korean Research Institute of Chemical Technology (KRICT) pod kierownictwem Sag Il Seok zmieszali wysoce wydajny materiał – metyloamoniowy bomek ołowiu z podobnym komponentem – jodkiem ołowiu formamidyny. Co ciekawe formamidyna absorbuje jasność o długości fali w bliskiej podczerwieni co potencjalnie zwiększa wydajność całego ogniwa.

Po wielu testach okazało się, iż mieszanina dwóch związków w stosunku 85:15 (formamidyna:metyloamoniak) bywa znacznie bardziej stabilna i pozwala na osiągnięcie wydajności rzędu 18,4 procenta. Oprócz tego Seok przekonuje, iż mieszanina tych dwóch związków bywa jednocześcnie odpowiedzialna za pobicie rekordu potwierdzonego poprzez amerykański NREL (US National Renewable Energy Laboratory), gdy to uzyskano rezultat wydajności konwersji gładki 20,1 proc.

Henry Snaith, badacz z University of Oxford z Wielkiej Brytanii i reprezentatnt firmy Oxford Fhotovoltaics , która posiada zamiar komercyjnie wytwarzać ogniwa z perowskitów w 2017 oświadcza, iż rezultat zespołu pod kierownictwem Sang Il Seok to pewnie najwyższy rezultat jaki otrzymano gdziekolwiek na świecie.

Juan Bisquert, badacz z hiszpańskiego James I University in Castellon de la Plana uważa, iż nie do końca potrafimy zrozumieć co się stało. Uzyskany rezultat bywa efektem zmian jakie zaszły pod wpływem dodania nowego związku.

Źródło: Spectrum IEEE