Odkurzacze centralne – czy warto?

Odkurzacze centralne to bardzo skuteczny i nowoczesny sposób na ułatwienie popularnego i często uciążliwego odkurzania. Odkurzacz centralny składa się z jednostki głównej i całego systemu przewodów umieszczonych w ścianach i zakończonych gniazdami do których podpina się węże z odpowiednią końcówką do odkurzania.

Odkurzacze centralne są zalecane dla osób zmagających się z alergią, a to z powodu usuwania na zewnątrz roztoczy i pyłków. Nie latają one zatem w powietrzu zrywane z dywanów i różnych tapicerowanych mebli, tak jak to jest w przypadku zwykłego, tradycyjnego odkurzania.

Odkurzacze centralne – zalety

Odkurzacze centralne świetnie zbierają kurz i w przeciwieństwie do odkurzaczy tradycyjnych, jednostka centralna umieszczona zwykle w piwnicy czy kotłowni, oczyszcza powietrze z kurzu i wyrzuca je na zewnątrz budynku. Przy odkurzaniu tradycyjnym część kurzu pozostaje w pomieszczeniach. Moc jednostki centralnej jest dużo większa niż tradycyjnego odkurzacza, co przekłada się na jakość odkurzania i szybkość sprzątania. Komfort i wygoda sprzątania to kolejna zaleta takiego sprzątania. Odkurzacz centralny nie hałasuje, wystarczy tylko wąż włożyć do gniazda w ścianie, nie trzeba go przenosić z pokoju do pokoju. Odkurzacze centralne są również wygodne w eksploatacji, gdyż pojemnik z kurzem trzeba czyścić tylko raz na dwa, trzy miesiące. Firmy oferują wiele dodatkowych i funkcjonalnych opcji, które w zależności od naszych potrzeb i preferencji będą dla nas ważnym argumentem przy wyborze konkretnego modelu odkurzacza centralnego. System Retraflex to oceniany przez fachowców jeden z najwygodniejszych systemów tego typu, oferujący między innymi innowacyjny sposób chowania węża w ścianie i wysuwania tylko potrzebnej długości. Innym dobrze sprawdzającym się się systemem jest Cyclo vac.

Odkurzacze centralne – wady

Odkurzacze centralne mają niewiele wad, wśród nich chyba największa to cena. Koszt jest stosunkowo niski i wart poniesienia, kiedy budujemy dom i możemy instalację umieścić z łatwością w ścianach i podłogach. W przypadku domu, który już użytkujemy jest dużo trudniej, cena wzrasta i musimy być przygotowani do pogodzenia się z pewnymi szkodami i problemami w trakcie instalacji.