Ze względu na konieczność uregulowaną w obowiązujących na terenie naszego kraju przepisach prawnych utylizacji wytwarzanej dokumentacji przez każde przedsiębiorstwo zarówno małe jak i duże, producenci niszczarek oferują wiele modeli odpowiednio dostosowanych urządzeń. Ich zróżnicowaną funkcjonalność, wydajność, a nawet poziom zabezpieczenia można bez problemu dostosować do indywidualnych potrzeb, a nawet oczekiwań każdego użytkownika.

Jednym z warunków jakim przedsiębiorca powinien się kierować przy wyborze odpowiedniej dla swojej firmy niszczarki jest rodzaj treści dokumentacji, która ulega zniszczeniu. Zadaniem urządzeń przeznaczonych do utylizacji dokumentacji jest zapobieganie jej całkowitego bądź w określonym stopniu utrudnionego procesu odtworzenia. Zgodnie z klasyfikacją poziomu bezpieczeństwa niszczonej dokumentacji na rynku dostępne są modele urządzeń o przykładowej charakterystyce :
– dokumenty wewnętrzne DIN 2,
– dokumenty poufne DIN 3,
– dokumenty tajne DIN 4,
– dokumenty ściśle tajne DIN 5.

Kolejnym ważnym aspektem przy wyborze odpowiednio dopasowanego do potrzeb przedsiębiorstwa sprzętu jest wybór jego mocy przerobowej. W przypadku niewielkich firm, gdzie wytwarzana jest niebyt duża ilość dokumentacji wystarczającym rozwiązaniem jest klasyczny model niszczarki biurowej, o ograniczonej funkcjonalności, gabarytach i co się z tym wiąże kosztach zakupu i późniejszej eksploatacji. Dla dużych przedsiębiorstw, w których niemalże każdego dnia ulegają utylizacji kilogramy wytworzonej dokumentacji, producenci proponują bardziej zaawansowane rozwiązania. W takim przypadku warto poważnie się zastanowić nad zainwestowaniem w nowoczesną niszczarkę z funkcją automatycznego podajnika. Zastosowane rozwiązania w urządzeniu pozwalają na jego pracę bez nadzoru. Dla zabezpieczania dokumentów przeznaczonych do utylizacji podajnik zabezpieczony jest kodem dostępu. Wydajność tak profesjonalnej niszczarki jest bardzo duża gdyż w podajniku mieści się jednorazowo średnio około trzysta kartek dokumentów.

W przypadku konieczności zakupu wydajnych urządzeń warto również zastanowić się nad modelem, w którym można utylizować dokumentację bez konieczności usuwania z niej zszywek, spinaczy, a nawet plastikowych koszulek. Tego rodzaju rozwiązanie w znacznej mierze przyspiesza proces niszczenia dokumentacji bez dodatkowego angażowania pracowników do jej wcześniejszego przygotowania. Trzeba pamiętać, że jedną z najczęstszych przyczyn awarii niszczarek biurowych jest dostanie się w ostrza urządzenia niezauważonej zszywki bądź spinacza.

Ponieważ w dzisiejszych czasach coraz większa ilość dokumentacji zapisana zostaje na elektronicznych nośnikach dobrym rozwiązaniem są modele niszczarek dostosowane do utylizacji płyt CD, DVD, plastikowych kart bądź legitymacji. W przypadku konieczności utylizacji dużej ilości dokumentów trzeba też koniecznie zwrócić uwagę na gabaryty kosza przeznaczonego na ścinki.

Przemyślany wybór urządzenia przeznaczonego do utylizacji dokumentacji to nie tylko należyte zabezpieczenie uniemożliwiające odtworzenie danych na nich zapisanych, ale również ergonomia pracy. Im większa ilość dokumentów przeznaczonych do zniszczenia tym bardziej warto zainwestować w zakup rozbudowanych pod względem technologicznym urządzeń, które charakteryzuje zarówno odpowiedni poziom bezpieczeństwa jak również wydajność, a nawet koszt eksploatacji.

Informacje pomocne przy wyborze odpowiedniej niszczarki zarówno do użytku osobistego jak i dużego biura oraz porównania parametrów różnych modeli niszczarek dokumentów firmy Wallner znaleźć można na stronie www.niszczarkawallner.pl.