choroby u kotów

Koty i psy od najdawniejszych czasów są jednymi z najlepszych przyjaciół człowieka. Pupile są z nami tak naprawdę w każdej chwili codziennego życia, dlatego trzeba o nie pieczołowicie dbać. Dotyczy to jednak nie tylko ciepłego schronienia, ale też regularnych wizyt u weterynarza. Są one niezbędne dla profilaktyki i leczenia chorób, jakie mogą wystąpić u naszych zwierząt. Podpowiadamy więc, jakie schorzenia najczęściej dotykają psy i koty oraz jak możemy sobie z nimi radzić i skutecznie im zapobiegać.

Na co najczęściej chorują nasze psy?

Ze względu na to, że zdecydowana większość psów, nawet domowych, jest niezwykle ruchliwa i uwielbia zabawy na świeżym powietrzu, często spotykamy się u nich ze złamaniami. Dotyczą one przede wszystkim kończyn. Pamiętajmy jednak, że tego typu urazy mogą powodować poważne zaburzenia całego ustroju, takie jak bóle i obrzęki. Jeżeli złamanie jest zamknięte i nie wystąpiło przemieszczenie kości, zabezpieczmy kończynę na przykład deską, po czym niezwłocznie udajmy się do weterynarza. Nasze psy ponadto niezwykle często zmagają się z babeszjozą, która przenoszona jest przez kleszcze.

Jak tłumaczą specjaliści z Przychodni Weterynaryjnej AS: ,,Zakażenie tą chorobą możemy rozpoznać już po około tygodniu. Zwróćmy uwagę na to, czy pupil nie jest apatyczny, osłabiony i pozbawiony apetytu. W przypadku jakichkolwiek podejrzeń babeszjozy należy udać się do specjalisty w celu wykonania niezbędnych badań krwi’’.

Dla psa niebezpieczne mogą być też choroby zakaźne, takie jak nosówka, która objawia się katarem, biegunką lub gorączką. Można jednak zapobiegać jej odpowiednimi szczepieniami. Inne, częste choroby u psów to chociażby nowotwory, choroby zębów lub infekcje uszu.

Najczęściej występujące choroby u kotów

W przypadku kotów zdecydowanie jednym z najczęstszych schorzeń jest tak zwany koci katar. Mimo tego, że występuje on u naszych pupili dość powszechnie, nieleczony może być poważnym zagrożeniem zdrowia i życia. Koci katar wywoływany jest przez zakażenie wirusem spojówek, jamy nosowej i jamy ustnej kota. Wynika z tego, że choroba objawia się kichaniem, ale też osłabieniem i gorączką. Jeśli zaobserwujemy u zwierzęcia takie dolegliwości, udajmy się do weterynarza, który poda kotu przede wszystkim leki przeciwzapalne i krople do oczu. Inną, częstą chorobą u kotów jest cukrzyca. Charakteryzuje się ona zaburzeniami węglowodanowymi w organizmie i można zdiagnozować ją poprzez badania krwi pod kątem stężenia glukozy w osoczu. Objawia się ona brakiem apetytu, wzmożonym pragnieniem i osłabieniem. U kotów często występują również:

  • infekcje dróg moczowych,
  • choroby zębów,
  • nadczynność tarczycy,
  • przewlekła niewydolność nerek,
  • chłoniaki.