Formelana

Brama garażowa, tak jak drzwi wejściowe do domu, pełni bardzo ważne funkcje. Z uwagi na to musi być odpowiednio dobrana. Obecnie dużą popularnością cieszą się bramy segmentowe. Równie istotny jak wybór, jest właściwy montaż. Najlepiej przeprowadzają go fachowcy z firmy, w której zmawiamy nasze drzwi garażowe. Jak wygląda taki montaż krok po kroku?

Fachowy montaż bramy garażowej segmentowej

Zadanie, związane z przeprowadzeniem montażu bramy garażowej, warto pozostawić w rękach fachowców. Firmy, które zajmują się produkcją i dystrybucją bram garażowych segmentowych zazwyczaj oferują taką usługę. Korzystając zaś z usługi montażu profesjonalnych firm możemy mieć pewność, że nasz garaż zyska wysokiej jakości drzwi, a jego zawartość i wyposażenie będą bezpieczne.

Poniżej opisujemy, jak wygląda montaż bramy garażowej i jakie są jego najważniejsze kroki.

Montaż bramy garażowej segmentowej – konstrukcja ramy

Po odpowiednim przygotowaniu otworu garażowego, fachowcy przystępują do montażu samej bramy. Skręconą z czterech profili ramę konstrukcji bramy ustawiają w pozycji pionowej, aby ta – wyrównana i unieruchomiona – gotowa była do montażu.

W kolejnym kroku rama mocowana jest do otworu przy użyciu specjalnych dybli i śrub. Prowadnice górne umiejscawiane są w ościeżnicy i przytwierdzane za pomocą śrub. Jak to wygląda w praktyce? Profile boczne zaś mocowane są do ścian garażu przy wykorzystaniu kątownika. Tak przygotowana rama, składająca się z profili górnych oraz szyny końcowej, mocowana jest następnie do ścian przy zastosowaniu wysuwanego profilu. Prowadnice z kolei podwieszane są przy użyciu uchwytu, który został już wcześniej zainstalowany. Dyble i śruby wkręcane są do stropu, dzięki czemu konstrukcja ramy zostaje w całości złożona i odpowiednio usztywniona.

Montaż bramy garażowej segmentowej – płaszcz

Po instalacji ramy, przychodzi kolej na płaszcz bramy garażowej. Segmenty, z których składa się on składa, łączone są przy wykorzystaniu blachowkrętów i odpowiednio przystosowanych zawiasów.

Segmentowy płaszcz porusza się dzięki rolkom, mocowanym do uchwytów, przykręconych do zawiasów zewnętrznych. Bramę ze sprężynami zaś łączy stalowa linka, instalowana na dolnym segmencie tuż przy mocowaniu rolki.

Próbne otwarcie i zamknięcie bramy

Po dokonaniu instalacji ramy i montażu drzwi garażowych, konieczne jest przeprowadzenie próbnego otwarcia i zamknięcia bramy.

Jak wyjaśnia nasz rozmówca z firmy Formelana, która zajmuje się produkcją i montażem bram garażowych: „Tak złożona i przymocowana brama jest w kolejnym kroku uruchamiana w celu sprawdzenia, czy wszystkie jej elementy właściwie ze sobą współpracują, a drzwi garażowe odpowiednio spełniają swoją rolę”.

Na co zwraca się szczególną uwagę?

„Podczas próbnego uruchamiania określa się, czy sprężyny wykazują właściwy naciąg i równoważą ciężar bramy. Ten zaś jest właściwy, kiedy otwarta do połowy brama garażowa będzie mogła się zatrzymać” – tłumaczy nasz rozmówca.

Po tak przeprowadzonej próbie i w sytuacji, w której nie wystąpiły żadne trudności ani problemy, nasza brama garażowa jest gotowa do codziennego użytku.