Polska jest bez wątpienia jednym z tych krajów, w których spożycie mięsa i wędlin nieustannie pozostaje na bardzo wysokim poziomie. Statystyczne śniadanie Polaka to kanapka z wędliną, obiad zaś stanowi kotlet (najczęściej schabowy) bądź inny kawałek mięsa, podany w towarzystwie ziemniaków i surówki. Spożywanie mięsa i wędlin przynosi wiele korzyści: mięso jest bowiem bogatym źródłem białka i łatwo przyswajalnego żelaza, a także jest stosunkowo niskokaloryczne (oczywiście z uwzględnieniem jego gatunku oraz sposobu obróbki termicznej).

W spożywaniu mięsa i wędlin czyha jednak pułapka – to obecność szkodliwych substancji: zarówno tych będących wynikiem rozmaitych chorób zwierząt, jak i pochodzących z zewnątrz, a więc z pokarmu czy powietrza lub wody w otoczeniu zwierzyny. Równie ważne, co spożywanie mięsa, jest więc zwrócenie uwagi na jego pochodzenie oraz sprawdzenie, czy posiada ono niezbędne badania dopuszczające je do spożycia.

Mięso może zostać zakażone na różnych etapach – począwszy od stanu zdrowia zwierzęcia za życia, poprzez warunki w jakich przebywało, warunki higieniczne miejsca uboju, rozbiórki tuszy i jej transportu, aż do magazynowania. Najczęstszymi dolegliwościami powodowanymi przez skażone mięso są zatrucia pokarmowe – wśród nich najpopularniejsze jest zarażenie Salmonellą, która jest szczególnie niebezpieczne dla dzieci. Kolejne zagrożenie ze strony mięsa i jego przetworów to gronkowce, zanieczyszczenie mięsa laseczką jadu kiełbasianego, szczepami Clostridium perfringens, pałeczkami Proteus, Escherichia coli, enterokoki i  Yersinia eneterocolitcica. Wszystkie mogą powodować przykre w konsekwencjach problemy zdrowotne, z poważnymi zatruciami na czele. Na szczęście konsumenci są coraz bardziej świadomi i sięgają chętniej po produkty z pewnego źródła, które przeszły szczegółowe badania i posiadają odpowiednie certyfikaty, poświadczające badania i dopuszczenie do obrotu jako bezpieczne do spożycia. Normy takie określają odpowiednie przepisy, a mięso mające trafić do sprzedaży musi spełnić je wszystkie. Warto zwracać także uwagę na to, skąd pochodzą certyfikaty poświadczające bezpieczeństwo mięsa. Jak wybierać godne zaufania źródło, które wykona badania mięsa? Polcargo to jedno z miejsc, które może poszczycić się jednymi z najnowocześniejszych laboratoriów i posiada aż cztery różne akredytacje. Tylko rygorystyczne badania są gwarancją bezpieczeństwa i zdrowia.