Na wielu stanowiskach pracy występuje zagrożenie upadkiem spowodowane śliską podłogą. Śliskość podłogi spowodowana jest najczęściej wyciekiem wody, oleju lub chłodziwa. W takich miejscach aby zmniejszyć ryzyko wypadku stosuje się maty antypoślizgowe gumowe lub maty-gretingi PCV. W środowisku suchym można stosować

maty antypoślizgowe piankowe. Oferta rynkowa mat antypoślizgowych jest bardzo rozbudowana. Osobie niewtajemniczonej w specyfikę poszczególnych produktów trudno dokonać właściwego wyboru. W związku z tym omówimy krótko najważniejsze grupy mat antypoślizgowych.

Maty antypoślizgowe gumowe. Produkowane są z różnych gatunków gumy. Maty wykonane z gumy naturalnej SBR przeznaczone są od ogólnych zastosowań. Nie są odporne na działanie smarów, olejów, tłuszczy, chemikaliów, chłodziwa przemysłowego. Na stanowiskach pracy, na których występują powyższe substancje należy używać maty antypoślizgowe gumowe wykonane z gumy nitrylowej ( z domieszką od 25% do 100% nitrylu). Kolejny problem to rozmiary mat gumowych. Maty produkowane są w kilku, góra kilkunastu rozmiarach. Są to prostokąty o wymiarach przykładowo 0,6 x 0,9m , 0,7 x 0,8m , 0,8 x 1,2m , 0,9 x 1,5m. Ponieważ maty o takich wymiarach nie rozwiązują wszystkich potrzeb występujących w przemyśle producenci opracowali systemy mat modułowych – moduły, które można łączyć ze sobą i w ten sposób pokryć większą powierzchnię. Przykładowo taki system mat tworzą maty antypoślizgowe o nazwie Fatigue-Step. Są to maty gumowe o wymiarze 0,9 x 0,9m z systemem zatrzasków na wszystkich krawędziach. Stosując maty gumowe Fatigue-Step możemy pokryć podłogę dookoła stołu roboczego, maszyny lub inne dowolne stanowisko pracy. Dostępne są również maty antypoślizgowe modułowe, które pozwalają budować chodniki o określonej szerokości i dowolnej długości. Warto zwrócić uwagę na antypoślizgowe maty gumowe bąbelkowe ( z bąbelkami na powierzchni ). Maty bąbelkowe mają bardzo dobre właściwości antypoślizgowe oraz antyzmęczeniowe. Opis mechanizmu działania mat antyzmęczeniowych znajdziesz tutaj.

Maty antypoślizgowe piankowe. Przeznaczone są na stanowiska pracy suche (bez wody, olejów i innych płynów). Maty piankowe, podobnie jak maty bębelkowe, mają bardzo dobre właściwości antypoślizgowe oraz antyzmęczeniowe. Na stanowiskach pracy jednozmianowej można stosować maty piankowe jednowarstwowe. Na stanowiskach pracy dwu i trzy-zmianowej należy stosować maty antypoślizgowe piankowe 2-warstwowe ze wzmocnioną wierzchnią warstwą. Maty piankowe dostępne są na metry bieżące z roli o maksymalnej długości 18,3 m. Wersja Safety mat posiada żółte ostrzegawcze krawędzie i jest znacznie lepiej widoczna na hali produkcyjnej. Górna antypoślizgowa powierzchnia może mieć fakturę diamentową, kamyczkową, prążkowaną lub monetową. Deckplate Connect to system modułowy mat piankowych składający się z trzech rodzajów modułów do łączenia jak puzzle. W systemie mamy moduły: środkowy, boczny i narożny każdy z nich o wymiarach 50 x 50 cm. Łącząc je możemy wyłożyć prawie dowolny obszar i stworzyć bezpieczne i ergonomiczne stanowiska pracy.

Maty antypoślizgowe – gretingi PCV. Wykonane są z wysokiej jakości elastycznych profili PCV. Są olejoodporne , ognioodporne oraz odporne na substancje chemiczne. Mogą być stosowane w środowisku mokrym ( w obecności wody, olejów i środków chemicznych), na stanowiska pracy przy obrabiarkach, na których występują luźne wióry stalowe. Maty – gretingi antypoślizgowe PCV dostępne są w określonych rozmiarach, na metry bieżące z rolki o szerokości 0,6m ; 0,9m lub 1,2m. Ponadto gretingi PCV dostępne są na zamówienie w rozmiarach podanych przez klienta. Maty – gretingi antypoślizgowe PCV to najmocniejsza rodzina mat przeznaczona na najtrudniejsze stanowiska pracy i ekstremalne użytkowanie.

Artykuł powstał we współpracy z firmą: Nikodem – maty antypoślizgowe