Sprzęt wykorzystywany w przedsiębiorstwach produkcyjnych, wydobywczych czy przetwórczych –  potrzebuje odpowiedniej konserwacji. Tylko tyle i aż tyle, bo często taki wniosek pojawia się dopiero wówczas, gdy dochodzi do awarii czy drobnych usterek. Takie „drobnostki” mogą generować dla przedsiębiorstwa wielotysięczne, a nawet wielomilionowe straty.

Zanim będzie za późno

W dzisiejszych czasach opiekę nad maszynami czy sprzętem pomaga nam utrzymać technika – przez zaawansowane procedury monitoringu, ale też poprzez specjalistyczne formy czyszczenia czy konserwacji. Inne metody można zastosować w przypadku gigantycznych silosów czy zbiorników, a inne gdy mamy do czynienia z elektroniką lub z powierzchniami wymagającymi „aptekarskiej” precyzji (czyli w przemyśle farmaceutycznym).

Decyzję o tym, jakie metody zastosować – przedsiębiorcy czy managerowie muszą podejmować w konsultacji ze specjalistami. Warto, na przykład, skorzystać z doradztwa technicznego częstochowskiej firmy PROTEX. Gama możliwości jest tu bardzo szeroka: od czyszczenia ręcznego, poprzez wykorzystanie chemii aktywnej, piasku, pary, aż po zastosowanie suchego lodu.

Suchy lód, parujące kryształki

Ta ostatnia metoda znajduje najczęstsze zastosowanie w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym lub w walce z zabrudzeniami układów elektrycznych i elektronicznych. Technologia polega na użyciu CO2 w ekstremalnie niskich temperaturach. Zestalony dwutlenek węgla „odczepia” i niszczy drobinki brudu – nie naruszając oczyszczanych powierzchni. Kryształki suchego lodu – w wyniku tego procesu – sublimują, przechodzą w formę gazową, nie pozostawiając po sobie śladów.

Piaskiem po…

Tam gdzie potrzebne jest zdecydowane działanie – często najlepiej sprawdza się czyszczenie strumieniowo-ścierne. W tej metodzie wykorzystywane jest sprężone (pod wysokim ciśnieniem) powietrze i twarde cząsteczki, czyli materiał ścierny. Taki proces pozwala nie tylko na usunięcie brudu czy korozji z powierzchni czyszczonego materiału, ale nawet na jego kształtowanie. Wszystko zależy od paramentów dobranych przez specjalistów. Bez profesjonalnego przygotowania taki proces może być zwyczajnie niebezpieczny.

Po zastosowaniu odpowiednich metod czyszczenia – warto zastanowić się nad ponownym zabezpieczeniem konserwowanych materiałów, konstrukcji czy maszyn. Tu także można zasięgnąć opinii ekspertów. W myśl starej zasady: lepiej zapobiegać, niż leczyć.

Zapisz