Ławki to nieodłączny element naszego krajobrazu – stoją bowiem przy blokach, w ogrodach, przed domami, w parkach, przy chodnikach, a także na cmentarzach. Nie mamy wpływu na rodzaj ławek, które umieszczane są w różnych miejscach publicznych – decyzja należy w tym wypadku do władz miasta. Jednakże, gdy przychodzi moment, aby samemu sprawić sobie ławkę, wielu ludzi ma nie lada problem. Jaki materiał wybrać? Czy lepsze będą ławki żeliwne, drewniane, a może z tworzywa sztucznego?

Ławki – dopasowane do okoliczności

Materiał, z jakiego wykonuje się ławkę, zależy głównie od jej późniejszego przeznaczenia. Trzeba brać pod uwagę fakt, że ławki drewniane są o wiele mniej trwałe od ławek żeliwnych – i w dodatku trzeba odpowiednio o nie dbać, ażeby zachowały swój ładny wygląd i właściwości. Z pewnością wyglądają bardzo ciepło i domowo – dlatego też to właśnie tego typu ławki widuje się w przydomowych ogrodach – ale co jakiś czas należy je zabezpieczać odpowiednim impregnatem, odnawiać po zimie, albo najlepiej umieszczać na czas jej trwania w bezpieczniejszym miejscu (na przykład w garażu). O wiele lepszym rozwiązaniem są zatem materiały drewnopodobne – sztuczne, a wyglądające jak prawdziwe drewno.

Ławki żeliwne są o wiele trwalsze i nie wymagają tak wielkiej pielęgnacji. Spokojnie przetrwają zimę i są łatwe w czyszczeniu – oprócz niego nie muszą być niczym zabezpieczane. Dlatego też sprawdzają się w miejscach, gdzie warunki atmosferyczne mogłyby uszkodzić wrażliwszy materiał – na przykład na cmentarzach, ale również właśnie w ogrodach. Wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości stałej pielęgnacji, albo też po prostu właściciel jest zbyt zajęty.

Ławki żeliwne czy z tworzyw sztucznych?

Zarówno ławki żeliwne, jak i ławki z tworzyw sztucznych mają swoje wady i zalety. Ławki żeliwne są wytrzymałe i solidne – nawet kopiący je wandale nie mogą ich odkształcić, dlatego też idealnie sprawdzają się w przestrzeni miejskiej. Ponadto są odporne na zarysowania, wilgoć i niezwykle higieniczne – na powierzchni żeliwa nie namnażają się bowiem bakterie. Ławki z tworzyw sztucznych również są trwałe i odporne na warunki atmosferyczne – w dodatku mogą podlegać recyklingowi i są bardzo lekkie.

Najlepiej jest łączyć wytrzymałe żeliwo lub stal z odpornymi i lekkimi tworzywami sztucznymi. W ten sposób uzyskuje się ławki wysokiej jakości, które w dodatku można dowolnie kształtować, tworząc na przykład ławki z oparciem lub bez, ze skrzynką pod siedziskiem, a nawet składane. Świetne ławki tego typu produkuje firma AGMAR. Ławka ze skrzynią, składana, z oparciem lub bez, a także same blaty, gotowe do zamocowania na jakiejś innej podstawie – wszystko to można znaleźć w ofercie producenta.