lekarz laryngolog

Zabiegi ambulatoryjne to rodzaj leczenia, który nie wymaga późniejszej hospitalizacji pacjenta. Oznacza to, że pacjent w dzień wykonania zabiegu nie przebywa w przychodni lub klinice, w której jest on wykonywany, dłużej niż 24 godziny. Taki rodzaj leczenia jest powszechnie stosowany w ramach wielu gałęzi medycyny. Nasz dziś interesują głównie zabiegi ambulatoryjne wykonywane w laryngologii. Jakie możliwości daje leczenie ambulatoryjne?

Czym zajmuje się lekarz laryngolog?

Laryngolodzy w ramach prowadzonej praktyki lekarskiej zajmują się diagnostyką i leczeniem chorób związanych z prawidłowym funkcjonowaniem narządów głowy i szyi, czyli przede wszystkim chorób nosa, uszu, gardła, krtani i zatok.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, laryngolog z Centrum Medycznego Ultramedic w Bielsku-Białej:

„Na wizytę do laryngologa zazwyczaj zgłaszają się pacjenci, których problemów nie udało się wyleczyć poprzez leczenie zachowawcze. Najczęściej idą do laryngologa z powodu częstych bólów głowy, kaszlu, trudności z przełykaniem, często nawracającymi chorobami zatok, chrypką lub chrapaniem. Wiele z tych problemów można wyeliminować poprzez wykonanie zabiegów ambulatoryjnych”.

Najczęściej wykonywane przez laryngologów zabiegi ambulatoryjne

Zakres działalności otolaryngologów jest bardzo szeroki. Do najczęściej wykonywanych laryngologicznych zabiegów ambulatoryjnych należą:

  • Septoplastyka, czyli zabieg korekcji krzywej przegrody nosowej. Ten zabieg jest wykonywany u pacjentów, którzy z powodu skrzywionej przegrody nosowej mają problemy z oddychaniem, a przez to zaburzonym przepływem powietrza, skutkującego nawracającym zapaleniem zatok czy chrapaniem.
  • Tonillektomia, czyli usunięcie migdałków podniebiennych – jest to zdecydowanie jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów laryngologicznych. Zabieg wykonywany jest przede wszystkim u dzieci, u których występuje obturacyjny bezdech senny.

Coraz częściej w ramach leczenia laryngologicznego wykorzystuje się także zabiegi endoskopowe, które polegają na wprowadzenia do wnętrza ciała sondy, tzn. endoskopu. Głównym wskazaniem do wykonania endoskopii jest diagnostyka zmian w obrębie badanych części ciała, ale technika ta pozwala również na pobranie próbek oraz usunięciu tkanek, w których doszło do powstania zmian zapalnych. Zabiegi endoskopowe w laryngologii wykonywane są przede wszystkim w leczeniu objawów przewlekłego zapalenia zatok. Coraz częściej również zabiegi endoskopowe są stosowane zamiast septoplastyki.