Piękna, trwała, odporna na uszkodzenia podłoga to marzenie każdego posiadacza domu czy mieszkania. Tymczasem źle dobrany klej do płytek potrafi szybko je zniweczyć. Jak wybrać klej, na co zwrócić uwagę i czego unikać?

Klej do płytek należy dopasować do podłoża

Pierwszym czynnikiem, który należy uwzględnić, wybierając klej do płytek, jest rodzaj podłoża, na którym zostaną one ułożone. Innej substancji należy użyć, gdy posadzka jest betonowa, a innej w przypadku płyt OSB. Niezależnie jednak od tego, na czym będziemy układać płytki podłogowe, musimy pamiętać o starannym wyczyszczeniu podłoża, co przekłada się na zwiększenie przyczepności.

Wybór kleju w zależności od rodzaju płytek podłogowych

Kolejny czynnik, jaki musimy wziąć pod uwagę, wybierając klej do płytek, to sam rodzaj płytek podłogowych. Najczęściej stosowane płytki gresowe powinny być mocowane za pomocą dedykowanej do nich zaprawy – wynika to z ich małej nasiąkliwości. Kleje do gresu to zaprawy elastyczne, charakteryzujące się podwyższoną przyczepnością. Jeszcze większej przyczepności wymagają płytki szklane, o bardzo gładkiej powierzchni i zerowej nasiąkliwości. Do ich mocowania stosowana jest elastyczna zaprawa dwuskładnikowa cementowa. W przypadku kafelków przejrzystych należy pamiętać o odpowiednim dobraniu kleju pod względem koloru.

Rozmiar płytek a zaprawa klejąca

Oprócz rodzaju płytek, znaczenie ma także ich rozmiar. Chodzi przede wszystkim o sytuację pokrywania nimi powierzchni podlegających odkształceniom, poddawanych dużym zmianom temperatury. Zaprawa klejąca ma za zadanie skompensować naprężenia powstające pomiędzy podłożem a płytkami, wynikające z odmiennej rozszerzalności różnych materiałów. Mniejsze płytki nie są pod tym względem problematyczne. Elastycznej zaprawy, zdolnej do odkształcania wymagają za to duże i bardzo duże płytki.

Temperatura pomieszczenia ma znaczenie

Wybierając klej do płytek, musimy pamiętać także o tym, że miejsca poddawane dużym zmianom temperatur (taras, balkon, schody) wymagają zastosowania odpowiedniego kleju – ze względu na rozszerzalność surowca pod wpływem ciepła i jego kurczenie się pod wpływem zimna. Nie bez znaczenia jest tu również działanie wody i promieniowania UV. Warto zwrócić uwagę na możliwość stosowania zaprawy na zewnątrz domu.

Samodzielne układanie płytek podłogowych – na co uważać?

Decydując się na samodzielne układanie płytek, powinniśmy pamiętać przede wszystkim o prawidłowym dobraniu kleju do podłoża i rodzaju płytek. Duże znaczenie ma staranne oczyszczenie posadzki przed rozprowadzeniem zaprawy. Należy uważać, aby nie nakładać zbyt dużo kleju, który po dociśnięciu płytek będzie uciekał bokami.

Właściwy wybór kleju do płytek podłogowych ma znaczenie dla trwałości posadzki. Powinniśmy pamiętać o specyfice podłoża, a także samych kafelków (odmienna nasiąkliwość, różna gładkość powierzchni). Nie bez znaczenia jest także rozmiar płytek oraz miejsce ich lokalizacji. Szczególnie mocno narażone na zniszczenia są posadzki na zewnątrz domu – na tarasie, balkonie, schodach przed drzwiami wejściowymi. Warto zwrócić szczególną uwagę na prawidłowy dobór zaprawy klejącej w tych miejscach.