Oszczędzanie, oraz inwestowanie są bardzo ważnymi z punktu widzenia naszych finansów czynnościami, które powinniśmy opanować jeżeli chcemy w przyszłości odnieść jako taki sukces. Podstawą inwestowania jest wcześniejsze zgromadzenie kapitału, czyli nic innego jak oszczędzanie, dlatego też tutaj powiemy sobie w jaki sposób najefektywniej oszczędzać nasze zarobione pieniądze.

Każdy wie że do oszczędzania potrzebne są nadwyżki dochodów nad wydatkami, jednak osiąganie ich nie rzadko bywa problemem który uniemożliwia nam oszczędzanie jako takie. Aby zacząć oszczędzać musimy ustalić realne dochody wpływające każdego miesiąca na nasze konto, a następnie odjąć je od realnych wydatków które mamy. Ograniczenie kosztów życia i maksymalizacja dochodów jest jedną z metod pozwalających nam na szybsze zaoszczędzenie pieniędzy, jednak często prowadzi ona nas do wycieńczenia podobnego do tego występującego u osób odchudzających się na pewnym etapie diety.

Aby uniknąć sytuacji która sprawi że przestaniemy oszczędzać i zaczniemy nasze ciężko zarobione pieniądze wydawać musimy ustalić sobie cel na który będziemy odkładać zarobione środki. Dobrym pomysłem jest odłożenie zakupu pewnej rzeczy w czasie takiej jak kupno nowego samochodu, zamówienie wymarzonych wakacji, co pozwoli nam realnie do tego celu dążyć poprzez wizje w naszej głowie.

Inwestycja zarobionych środków?

Jeżeli posiadamy większe, lub mniejsze oszczędności to pierwszą rzeczą oprócz tego na co można by je wydać jest pytanie jak je powiększyć? Sposobów na mnożenie kapitału jest bardzo dużo, różnią się one od siebie bezpieczeństwem inwestycji, jak i stopą zwrotu wprowadzonych do inwestycji środków. Pierwszym sposobem ulokowania oszczędności są naturalnie lokaty bankowe, regularnie promowane w reklamach dzięki temu też bardzo znane z każdej strony, jednak czy na pewno to najlepszy pomysł na lokowanie środków? Lokaty bankowe są o tyle korzystne że pozwalają nam na pewno nie stracić i dają możliwość zarobki, jednak ze względu na niskie ryzyko często są one też bardzo nisko oprocentowane, tym samym nie efektywne.

Korzystną i równie bezpieczną alternatywą dla lokat bankowych są obligacje skarbu państwa pozwalające nam na lokowanie nawet bardzo dużych środków na kilka lat z pewnym zyskiem. Obligacje są rozsądną opcją przy inwestowaniu na dużych sumach co pozwala osiągnąć duży zysk. Jeżeli jesteśmy bardziej skłonni do ryzyka możemy również zabezpieczyć nasze środki przed wpływem inflacji, poprzez przewalutowanie oszczędności na wybraną przez nas walutę. Przewalutowanie jest sposobem, który może okazać się najbardziej korzystny przy dużych wahaniach kursów. Mimo możliwości dużego zysku czasami może okazać się ono za bardzo ryzykowne i sporą część pieniędzy możemy utracić. Podstawowym zachowaniem przy takim sposobie zabezpieczenia środków jest konieczność zachowania zimnej krwi nawet przy dużych wahaniach kursów.

Brak płynności finansowej? Jak zapobiegać ? Co w sytuacji jeżeli się przydarzy?

Brak płynności w naszym domowym budżecie to rzecz najzupełniej normalna, która zdarza się nawet osobom bardzo rozsądnym w wydawaniu swoich środków. Takie trudności finansowe mogą być spowodowane poprzez różnego rodzaju zdarzenia losowe, jak popsucie się samochodu który w tym przypadku jest naszym źródłem dochodu, albo narzędziem pracy. Aby zapobiegać takim sytuacją które narażają nas na duże jednorazowe koszty możemy zabezpieczyć się poprzez regularne odkładanie pewnych sum na nasze konto, które będą zabezpieczeniem na wypadek nieprzewidzianych sytuacji.

W przypadku jednak jeśli nie mamy oszczędności, jednak potrzebujemy szybko skorzystać z gotówki to możemy zaciągnąć pożyczkę która pozwoli nam na szybkie spłacenie zobowiązań. Podstawą do brania pożyczki są zawsze nasze nadwyżki finansowe, czyli możliwości jej spłaty. Rozwijające się bardzo szybko firmy pożyczkowe często udzielają pożyczki online bez weryfikacji zdolności kredytowej. Musimy jednak pamiętać o tym, aby samemu się pilnować i sprawdzić wcześniej, czy dane zobowiązanie będziemy mogli spłacić.