Własny dom jest spełnieniem marzeń nie jednego człowieka. Każdy prawdopodobnie kiedyś zastanawiał się nad tym, w jaki sposób urządziłby dany pokój, bądź jak zaaranżowałby wnętrze, posiadając własny dom. Zdecydowanie mniej osób natomiast zastanawiało się nad kosztami utrzymania własnego domu, jak i wszelkimi innymi konsekwencjami, które z tym się wiążą. Skupmy się zatem w tym artykule na kosztach utrzymania domu, wysokości rachunków oraz sposobach, jak możemy zaoszczędzić. Zapraszam serdecznie do lektury.

Większość opłat, na których mamy możliwość zaoszczędzić, to oczywiście rachunki. Mamy tutaj na myśli oczywiście rachunki za wodę, prąd, ewentualnie gaz. Także i koszt opału jest tutaj istotnym czynnikiem, gdyż ogrzewać dom trzeba, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, a przy srogiej zimie może on wygenerować duży rachunek.

Nasze działania zatem powinny się skupiać ku temu, w jaki sposób tak gospodarować naszym domem, aby zużycie wody, prądu, gazu i ciepła było mniejsze, by stosować większą redystrybucję naszych zasobów i jak najmniej na nich tracić.

Niedocenione w tej sprawie mogą być zautomatyzowane panele do obsługi i zarządzania naszym domem. Jednym z nich jest na przykład smart panel (więcej informacji: http://www2.schneider-electric.com/sites/corporate/en/products-services/product-launch/smart-panels/smart-panels.page). Dzięki temu urządzeniu, na bieżąco możemy monitorować wszelkie zużycia surowców w naszym domu, reagować na ich zbyt dużą absorpcję, a także dzięki oprogramowaniu, możemy optymalizować zarządzanie surowcami a tym samym zmniejszać nasze rachunki. Na przykład nie ma sensu by prąd był użytkowany w domu w momencie, gdy nas tam nie ma, podobnie gospodarka cieplna, jeżeli dłuższy czas nas nie będzie w domu, urządzenia cieplne nie muszą chodzić pełna para, mogą się nieco wyciszać, a wzmocnić prace dopiero chwilę przed naszym przybycie. Wszystko to pozwoli nam na wykonanie konkretnych oszczędności, co bezpośrednio przedłoży się na wysokość rachunków.