Gdy działka budowlana została już wydzielona przez geodetę i nadszedł czas na rozpoczęcie inwestycji, jedną z pierwszych rzeczy, o których należy pamiętać to odpowiednie ogrodzenie placu budowy. Ogrodzenie ma zasadniczo trzy cele: zabezpieczenie pozostawionego mienia na działce przed kradzieżą czy wścibskimi oczami przechodniów, ochrona ludzi przechodzących w pobliżu od niebezpieczeństw czyhających na budowie (np. możliwość wpadnięcia do wykopu, upadek jakiegoś elementu z wysokości) oraz ochrona przed hałasem czy pyłem z budowy.

Można wykorzystać do ogrodzenia działki ogrodzenie stałe, ale jego montaż trwa długo i jest drogi, a po zakończeniu prac ogrodzenie będzie zbyteczne. Stąd zalecanym sposobem zabezpieczenia terenu inwestycji jest ogrodzenie tymczasowe (przenośne), które można szybko zamontować, zdemontować czy przenieść w inne miejsce.

Do wyboru są dwa typy ogrodzenia tymczasowego – ogrodzenie pełne i ogrodzenie ażurowe (siatkowe). Pierwsze z nich to stalowa (ale lekka) rama, na które rozpięta jest albo blacha trapezowa albo płyta OSB/MFP. Zapewnia lepsze tłumienie hałasów z budowy i z zewnątrz, ochronę przed pyłem i oczami przechodniów. Ogrodzenie ażurowe to ogrodzenie składające się ze stalowej ramy, na której rozpięta jest stalowa siatka. Obydwa rozwiązania są oparte na gotowych panelach, które osadza się na przenośnej stopie, opcjonalnie podpiera podporą (jeśli w danym miejscu mocno wieje).

Takie ogrodzenie możesz zarówno kupić jak i wynająć. Wynajem jest bardziej odpowiedni, jeśli zajmujemy się jedną inwestycją – dla deweloperów bardziej opłacalne może się okazać kupienie ogrodzenia i wykorzystywanie go na kolejnych placach budowy.

Najczęściej dostawca ogrodzenia dostarczy i odbierze ogrodzenie z placu budowy, więc nie trzeba się troszczyć o transport, a przed zakupem lub wynajmem odpowiednio doradzi typ ogrodzenia do potrzeb.

Artykuł przygotowany przez firmę TLC Rental sp. z o.o. oferującą wynajem ogrodzeń tymczasowych, systemu krawędzi EPS, schodów tymczasowych.