Gaz LPG, doskonale znany kierowcom w Polsce posiadającym samochody z instalacją gazową, ma znacznie szersze zastosowanie. Wykorzystuje się go między innymi w kotłach gazowych, do ogrzewania domów jednorodzinnych i zapewnienia ciepłej wody użytkowej dla domowników.

Gaz płynny dla domu

Skroplony gaz płynny, z języka angielskiego nazywany Liquefied Petroleum Gas, może być paliwem stosowanym do ogrzewania domów, dzięki temu, że jego skład chemiczny jest podobny do składu gazu ziemnego. LPG przyjmuje postać skroploną pod niskim ciśnieniem i regularną temperaturą, co umożliwia jego transport i przechowywanie dużych ilości energii w małych zbiornikach i butlach. Warto korzystać z oferty butli i zbiorników gazowych u renomowanych dystrybutorów, takich jak amerigas działający na polskim rynku energetycznym, ponieważ na każdym etapie produkcji i dystrybucji pojemników LPG sprawdzają oni ich szczelność.

W butlach z gazem LPG zamyka się zwykle gaz propan lub butan czy też mieszankę jednego i drugiego gazu. Ogrzewając dom gazem płynnym warto poznać zasady, które pozwolą na aktywne oszczędzanie tego paliwa.

Zasady oszczędzania energii na ogrzewaniu

Posiadając we własnym domu system ogrzewania gazem płynnym, należy zadbać o regularne czyszczenie, obsługę i kontrolę wszystkich jego poszczególnych elementów. Dzięki temu można utrzymać wysoką wydajność każdego systemu grzewczego, nie tylko tego zasilanego gazem LPG. Należy zaizolować orurowanie systemu, co zapewni większą sprawność transportu efektywnego ciepła, podobnie jak uszczelnienie budynku pianką lub specjalną gumą, przez co zimne powietrze nie będzie dostawało się do wnętrza przez tzw. mostki termiczne, czyli łączenia i szpary. Na każdym grzejniku w pomieszczeniach mieszkalnych powinny być zainstalowane przełączniki cieplne, przez co można kontrolować automatycznie temperaturę i utrzymywać jej pożądany poziom w dłuższym okresie czasu.

Domu nie należy przegrzewać. Najlepiej  utrzymywać stałą temperaturę pokoi dziennych w ciągu dnia na poziomie 21-22 stopni Celsjusza, a w nocy w sypialni powinien panować umiarkowany chłód na poziomie 18-19 stopni. Takie temperatury nie tylko przyczynią się do wypracowania oszczędności w systemach grzewczych, ale i do lepszego samopoczucia i zdrowej kondycji domowników. Jeśli nie jesteśmy w domu przez cały dzień, nie należy wygaszać pieca i samych kaloryferów, tylko utrzymywać niską temperaturę. Dla efektywnego i oszczędnego systemu grzewczego jest to korzystniejsze, niż ciągłe włączanie i wyłącznie ogrzewania.

Niezależnie od czynnika grzejnego, z jakiego korzystamy w domu, w sezonie grzewczym należy krótko i systematycznie wietrzyć pomieszczenia, otwierając okna na całą szerokość na 5-10 minut co kilka godzin. Wtedy świeże powietrze napłynie do całego domu, a takie łatwiej będzie ogrzać. Są to łatwe do wykonania kroki do oszczędzania energii, które może wykonać każdy.