Implantacja zęba jest sposobem na uzupełnienie ubytków w uzębieniu. Jeśli z jakiejkolwiek przyczyny zmuszeni byliśmy pozbyć się chorego zęba, możemy skorzystać z najnowszej technologii i oferty stomatologii by odbudować ubytek.

Implantacja stosowana jest zarówno przy pojedynczych ubytkach jak i całkowitym bezzębiu. To doskonała alternatywa dla wszystkich osób, które borykają się z takimi problemami. Jest to sposób na to, aby uniknąć wyjmowanej protezy. Czynnościami poprzedzającymi wykonanie implantacji jest konsultacja z lekarzem bowiem, zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Należy upewnić się czy nie istnieją medyczne przeciwwskazania do poddania pacjenta takiemu znieczuleniu. Przed wykonaniem zabiegu pacjent zobowiązany jest do wyleczenia wszystkich chorób jamy ustnej począwszy od kamienia nazębnego, kończąc na próchnicy. Tkanka miękka powinna mieć odpowiedni kolor i grubość, a kości szczęki odpowiednią ilość i jakość. Każdy zabieg poprzedzony powinien być wykonaniem zdjęcia pantomograficznego i tomograficznego, ułatwiającego diagnostykę stanu uzębienia. Implantolog wykonuje także wywiad dotyczący chorób genetycznych w rodzinie pacjenta. Lekarz wypytuje także o aktualne i przebyte choroby, a także ewentualne nałogi pacjenta. Bezwzględnymi przeciwwskazaniami do przeprowadzenia zabiegu jest ciąża, cukrzyca, choroba nowotworowa, osteoporoza i paradontoza. Palenie tytoniu to także bezwzględne przeciwwskazanie do przeprowadzenia zabiegu wprowadzenia implantu.

Czym właściwie jest implant, który wprowadza się do uzębienia pacjenta? To nic innego jak Implant to niewielka, tytanowa śruba, która po wszczepieniu w kość szczęki zastępuje korzeń zęba. Na niej montowana jest korona porcelanowa lub ceramiczna, której odcień można dopasować do odcienia naturalnych zębów. Uczucie posiadania takiego zęba w praktyce niczym nie różni się od naturalnych zębów. Zabieg z reguły nie trwa długo uzupełniając jeden ubytek, średni czas wykonania takiego zbiegu to czas od 30 minut do godziny. Czas wydłuża się przy większej ilości uzupełnień. Kliniki zalecają dwuetapowy proces implantacji. Pierwszy zabieg to działania chirurgiczne. Podczas zabiegu implant z łącznikiem protetycznym zostają wszczepione w kość szczęki. Trwa to około godziny przy zastosowaniu znieczulenia miejscowego. Po zabiegu następuje tzw. osteointegracja czyli zrastanie żywej tkanki kości z tytanem. Proces gojenia to indywidualny czas, z reguły jednak nie jest dłuższy niż od 3-6 miesięcy. W czasie drugiego etapu tak zwanego protetycznego wykonuje się koronę, która swym kształtem i kolorem, będzie przypominać naturalne zęby. Trwa to przeciętnie od 1 do 3 tygodni. Bezpośrednio po zabiegu w zależności od ilości uzupełnianych ubytków pacjent może czuć dyskomfort, lekki ból oraz może dojść do miejscowej opuchlizny. Powikłania jednak nie są częste, a dolegliwości bólowe najczęściej mijają w kilka godzin po zabiegu.

Proces implantacji zęba jest stosunkowo drogi, jednakże wśród ofert gabinetów stomatologicznych można dopasować proces wg własnych, indywidualnych potrzeb z możliwością rozłożenia płatności na raty. Jest to doskonała alternatywa na piękny i zdrowy uśmiech wykluczający wyjmowaną protezę.

Artykuł przygotowany przez gabinet Medyk Dent przeprowadzający zabiegi implantologiczne.