Średniowiecze i renesans to progresywny czas dla tworzenia nowych produktów kosmetycznych. W 1200 roku naszej ery w wyniku wypraw krzyżowych do Europy zawitały perfumy przywiezione z bliskiego wschodu.

Około 1300 r n.e. w elżbietańskiej Anglii, farbowane rude włosy wchodziły w modzie, oczywiście farbowanie włosów znane było już w Chinach, Rzymie czy Grecji – tysiące lat wcześniej. Mocno rozpowszechnione stały się kosmetyki matujące, które sprawiały iż twarz młodych kobiet stawała się jaśniejsza, a zarazem bardziej wyrafinowana. Niestety nieświadome kobiety narażały się bardzo często na poważne zagrożenie, gdyż niektóre kosmetyki matujące powodowały zablokowanie prawidłowego krążenia skóry.

W okresie Renesansu w Europie tylko arystokracja używała kosmetyków. Włosi i Francuzi stali się głównymi ośrodkami produkcji kosmetyków. Przełomową zmianą w tym okresie było stosowanie arsenu zamiast ołowiu w produktach taki jak krem matujący.

Ciągłemu rozwinięciu ulegały perfumy. Około 1500 r n.e. europejskie kobiety często starały się rozjaśnić skórę przy użyciu różnych produktów, w tym białej farby ołowiowej. Królowa Elżbieta I Tudor była znanym użytkownikiem białego ołowiu i to ona wypromowała określenie maska młodości. Dużo bardziej popularne stały się blond włosy, których popularność wzrosła z powodu ich anielskiego wyglądu, w tym celu wykorzystywano mieszaniny czarnej siarki, ałunu i miodu, które w połączeniu ze światłem słonecznym tworzyły taki efekt.

W XIX wieku tlenek cynku stał się powszechnie stosowany jako proszek do twarzy czyli swoisty krem matujące, zastępując wcześniej stosowane śmiertelne połączenie ołowiu i miedzi. Jednym z takich mieszanin była biel ołowiowa, wykonana z białego ołowiu. Ta substancja była toksyczna powodowała drgawki, porażenie mięśni twarzy a nawet śmierć. W tym okresie królowa Wiktoria stworzyła nowy trend określając makijaż jako niewłaściwy, wulgarny i niedopuszczalny do użytku wyłącznie przez aktorów.

W XX wieku coraz częściej kobiety stosują krem matujący oraz krem przeciwzmarszczkowy. Wynikało to z nagłej potrzeby odmłodzenia swojego wygląda z powodu wydłużenia życia w wyniku nagłej poprawy medycyny. Krem przeciwzmarszczkowy stał się standardem dla prawie każdej kobiety. Na przełomie XX i XXI wieku pojawiły się gabinety kosmetyczne, a ogólnie dostępne zostały produkty sprecyzowane np. krem do cery naczynkowej, krem na trądzik oraz kosmetyki do skóry wrażliwej.