Przymierzając się do budowy wymarzonego domu, musimy pamiętać o tym, żeby użyte materiały były nie tylko ładne, ale też wytrzymałe. W tym artykule przekażemy Ci cenne informacje na temat elewacji budynków, abyś mógł zapewnić komfort i bezpieczeństwo najbliższym oraz uniknąć dużych kosztów naprawy w przyszłości. Podpowiemy też, jak dobierać kolory.

Chcąc na długo cieszyć się pięknym wyglądem naszego domu, oprócz podstawowych czynników, jak barwa i wytrzymałość, powinniśmy wybrać materiały odporne na:

 

  • – opady atmosferyczne
  • – uszkodzenia mechaniczne
  • – zanieczyszczenie powietrza
  • – korozję biologiczną

 

Warto pamiętać, że cegła elewacyjna doskonale przydaje się do ogrodzeń oraz słupków wjazdowych. Natomiast przy podjazdach i tarasach, warto zastosować cegłę brukową.

 

W sieci bardzo często pojawiają się pytania dotyczące różnic między cegłami klinkierowymi a elewacyjnymi(licowymi). Specjaliści z Lode wyjaśniają, na czym one polegają. Cegły klinkierowe różnią się od cegieł licowych przede wszystkim poziomem nasiąkliwości oraz wytrzymałości mechanicznej. Niższa nasiąkliwość sprawia, że są one bardziej odporne na bezpośrednie działanie wody. W miejscach, w których nie występuje bezpośredni kontakt elewacji z wodą, nie ma potrzeby stosowania cegieł o niższej nasiąkliwości.

 

ceglana-elewacja

Jak dobrać kolor elewacji?

Wytrzymałość użytych materiałów, to podstawa, jednak należy również pamiętać, aby wybrać odpowiedni kolor elewacji. Powinien być on dopasowany do: stylu budynku, koloru dachu oraz otoczenia.

1. Styl budynku.

Jeżeli budujemy dworek, zdecydujmy się raczej na delikatne barwy, bez mocnych akcentów. Subtelna kolorystyka będzie odpowiednia również w przypadku gdy architektura domu bogata jest w różne detale. Natomiast jeśli nasz dom będzie miał raczej nowoczesny, niż klasyczny charakter, mamy więcej swobody i możemy pokusić się o bardziej odważne kolory.

2. Kolor dachu.

Wybierając kolor elewacji, musimy dopasować ją do barwy dachówki, gdyż dachówki mają mniej rozbudowaną paletę kolorów niż farby elewacyjne. Gdy elewacja ma jasne i delikatne kolory, dachówka może mieć bardziej wyrazistą barwę i odwrotnie. Unikajmy raczej łączenia dwóch odważnych kolorów.

Uwaga! Na odcień danego materiału wpływa również jego rodzaj oraz faktura.

3. Otoczenie.

Elewacja powinna współgrać z otoczeniem. Uważajmy, aby nasz dom nie odbiegał z bardzo od lokalnych trendów. Gdy chcemy się wyróżnić, zróbmy to, ale z umiarem. Powinniśmy uwzględnić to, czy budynek znajdzie się w większym skupisku domów czy raczej w mniej zamieszkałej okolicy, wśród natury.