czy hydroizolacja pianą

Szukanie oszczędności w domach jest bardzo ważne i jednocześnie jest to coś absolutnie oczywistego. Jednak oszczędność ta nie może być szukana poprzez używanie kiepskiej jakości materiałów, czy złych rozwiązań. Wręcz przeciwnie. Im więcej zainwestujemy w dobre i solidne rozwiązanie dla domu, tym więcej zaoszczędzimy w ostatecznym rozrachunku.

Zasada ta sprawdza się szczególnie w przypadku ociepleń dachów, czy domów w ogóle. Jeśli przeznaczymy na to dużo środków, czyli skorzystamy z pewnej, sprawdzonej i po prostu najlepszej metody, mamy pewność, że nasz dom będzie ocieplony w najlepszy sposób. Przekłada się to na duże oszczędności związane z ogrzewaniem. Poprzez naprawdę dobrze przygotowaną izolację ciepło nie będzie uciekać, a co za tym idzie, potrzeba będzie zdecydowanie mniej inwestować w ogrzewanie.

 

Jak to działa i co można izolować za pomocą pianki PUR?

Hydroizolacja pianą PUR do niedawna kojarzona byłą głównie z ociepleniami dachów, jednak rozwój tej technologii sprawia, że obecnie można nią izolować absolutnie wszystkie elementy domu, od fundamentów po sam dach. Jest to również jedna z najszybszych metod ocieplenia. Poddasze, którego powierzchnia to 100 m kwadratowych można zaizolować już w kilka godzin, natomiast 1000 m kwadratowych dachu w jeden dzień. Jest to nieporównanie szybsze niż jakakolwiek inna forma izolacji dachowej.

Pianka PUR, czyli poliuretanowa jest materiałem wytwarzanym na budowie. Kupuje się ją w składnikach, na miejscu miesza, a następnie aplikuje za pomocą specjalnego agregatu. Minusem tego rozwiązania może być to, że nie obejdzie się bez profesjonalnej ekipy. Nie jesteśmy w stanie nałożyć tego bez pomocy wykwalifikowanego specjalisty. Niezbędna jest wiedza z zakresu wytwarzania piany, nakładania jej, oraz profesjonalny sprzęt.

 

Rodzaje pianki i jej właściwości

Przed rozpoczęciem procesu, należy wiedzieć, że ocieplenie natryskowe możliwe jest dzięki dwóm rodzajom pianki. Jedna z nich to piana zamkniętokomórkowa. Jest ona zbudowana z mikroskopijnych zamkniętych pęcherzyków. Jej właściwości są mocno zbliżone do polistyrenu XPS, dlatego też może być stosowana jako zamiennik styropianu. Jest to bardzo lekka pianka o wysokich właściwościach izolacyjnych. Ocieplenia pianą PUR są możliwe również dzięki piance otwartokomórkowej, której struktura przypomina gąbkę. Jej izolacyjność jest równie dobra, natomiast odrobinę gorsza od tej pierwszej. Jest natomiast równie lekka i sprawdza się jako zamiennik wełny mineralnej bądź celulozy.