Garaż

Szukasz odpowiedniego zadaszenia swojego samochodu? Chcesz dowiedzieć się, czym się różni garaż od wiaty? Sprawdź, jakie są cechy charakterystyczne dla obu modeli i wybierz dla siebie ten, który będzie najbardziej odpowiedni.

Wiata i garaż – po co?

Zadaszenie w postaci wiaty bądź garażu jest bardzo przydatnym elementem w przypadku każdej osoby, posiadającej samochód. Podstawową funkcją takich konstrukcji jest ochrona pojazdu przez różnego rodzaju zniszczeniami, związanymi z zanieczyszczeniami powietrza. Dzięki osłonie auto jest znacznie mniej narażone na korozje. Posiadanie zadaszenia pozwala utrzymać samochód w dobrej kondycji, co przekłada się na jego prawidłowe funkcjonowanie. Warto zaznaczyć, że garaż chroni pojazd oraz jego części przed kradzieżą, ponieważ jest zamykany z każdej strony, wiata zapewnia zabezpieczenie jedynie przed warunkami atmosferycznymi.

Rodzaje wiat i garażów

Na rynku można wyróżnić kilka rodzajów zadaszeń. Podstawowym kryterium rozróżniającym jest materiał wykorzystywany do wykonywania konstrukcji. Najczęściej używa się drewna, które jest niezwykle odporne na wszelkie warunki pogodowe, a także świetnie prezentuje się w przestrzeniach ogrodowych. Takie wytrzymałe altany bądź garaże wykonywane z solidnego drewna, można znaleźć między innymi u producenta Kempar. Starannie wykonane zadaszenia stanowią świetną osłonę pojazdu, jednocześnie zaskakują bardzo estetyczną prezencją.

Poza drewnianymi konstrukcjami wymienia się te wykonane z:

  • aluminium,
  • żelbetonu,
  • stali.

Garaż lub wiata – co wybrać?

Pomimo tego, że garaż i wiata posiadają tę samą podstawową funkcję, to różnią się one znacząco wyglądem, jak i innymi kwestiami. Przed podjęciem decyzji należy poznać różnice pomiędzy tymi dwiema konstrukcjami i wybrać tę, która sprawdzi się w danym przypadku lepiej.

Koszty

Wygląd wiaty i garażu ma ogromny wpływ na cenę konstrukcji. Niezabudowany element wymaga bowiem jedynie instalacji szkieletu i zadaszenia. Budowa garażu generuje znacznie więcej kosztów. Warto podkreślić, że dobrze jest wykorzystywać wytrzymałe i jakościowe materiały, gwarantujące prawidłową ochronę pojazdu.

Formalności

W przypadku chęci postawienia wiaty do 50m2 nie trzeba dokonywać żadnych formalności urzędowych. Na budowę większych konstrukcji należy uzyskać zgodę. Inaczej jest w kwestii garażu. Postawienie zabudowanego pomieszczenia do 35m2 należy uprzednio zgłosić do odpowiedniego organu, natomiast większe metraże wymagają uzyskania pozwolenia na budowę. Wiata jest więc objęta minimalnie mniej skomplikowanymi regulacjami prawnymi niż garaż.

Czas realizacji

Czas wybudowania wiaty jest często znacznie krótszy niż w przypadku postawienia garażu. W sytuacji pierwszej liczba godzin zależy przede wszystkim od tego, czy jest to konstrukcja gotowa, czy tworzona samodzielnie. To, ile zajmie budowa garażu, jest uzależnione od materiału, z jakiego będzie wykonany budynek. Najbardziej powszechne garaże występują w formach drewnianej i murowanej. Druga z nich wymaga postawienia fundamentów, ścian oraz kupna bram, drzwi i okien, dlatego jej utworzenie może zająć nieco więcej czasu.

Wygląd

Widoczną na pierwszy rzut oka różnicą między wiatą a garażem jest również ich forma zabudowania. Garaże drewniane są zabudowane z każdej strony i posiadają drzwi i okna. Takie konstrukcje mogą stanowić integralną część domu bądź osobny, wolnostojący budynek. Inaczej niż garaż, wiata jest to otwartą przestrzenią, posiadającą maksymalnie trzy ściany, przez co nie chroni pojazdu tak dokładnie, jak forma w pełni zabudowana.

Na to, czy w ogrodzie ostatecznie znajdzie się wiata, czy garaż, ma wpływ wiele czynników. Ostateczna decyzja powinna być jednak dobrze przemyślana. Konstrukcja ma bowiem osłaniać samochód, a także pełnić inne funkcje, dostosowane do potrzeb domowników. W garażu bowiem można przechowywać dodatkowe narzędzia, co świetnie sprawdza się u wszystkich majsterkowiczów. Wiata garażowa, w której umieści się stół i krzesła może natomiast świetnie sprawdzić się w roli altanki ogrodowej.