Fire Tech

Choć termin „farba ognioochronna” kojarzy się przede wszystkim z drewnem i wyrobami drewnopodobnymi, jest to tylko częściowo trafne skojarzenie. Tego typu preparaty służą nie tylko do chronienia tego materiału, ale również sprawdzą się przy stali, a także tkaninach, a nawet papierze. Poznaj ciekawe fakty na temat farb i lakierów ognioochronnych!

Jak to działa?

Zgodnie ze swoją nazwą, produkty tego typu przeznaczone są do stworzenia dodatkowej warstwy przeciwogniowej na powierzchniach. Środki z impregnatami są absorbowane przez drewno i wnikają głęboko w jego strukturę, zmniejszając palność materiału. Ponadto są również skutecznymi środkami grzybo- i bakteriobójczymi. Lakiery bez impregnatów służą nie tylko zabezpieczeniu przed ogniem, ale również mają czysto estetyczne zastosowanie.

Każdy środek ognioochronny oznaczony jest specjalistycznym skrótem, oznaczającym klasyfikację ogniową. Na początku znajduje się litera, która odpowiada na zachowanie się materiału pokrytego lakierem ogniochronnym lub impregnatem na ogień. D i E są produktami o normalnej palności, B i C – trudno zapalnymi, zaś A – są całkowicie niepalne. Po literze dużej znajduje się małe „s” oraz cyfra. Te znaki mówią o emisji dymu produktu pokrytego lakierami ogniochronnymi i impregnatami. W przypadku s1 dym jest niewielki, s2 – to średnia emisja, a przy s3 – duża. Następnie w oznaczeniu mamy znowu literę „d” i cyfrę – określają one sapliwość wyrobu, czyli jak zachowa się lakier lub farba w przypadku żaru i ognia. Przy d0 rozgrzany środek nie będzie kapał, w przypadku d1 pojawi się niewiele płonących kropli, podczas gdy w przypadku d2 – większa ich ilość. Tak więc przykładowe oznaczenie E-s2d1 oznacza środek o normalnej palności, średniej emisji dymu oraz wytwarzający niewiele kropli podczas pożaru.

Gdzie stosować?

Podobnie jak zwykłe farby i lakiery, także ognioodporne podzielona są na przeznaczone do stosowania wewnątrz oraz na zewnątrz. Impregnaty na bazie soli służą tylko do użytku wewnętrznego – wilgoć z powietrza oraz deszczy może je wymyć. Zarówno preparaty wewnętrzne, jak i zewnętrzne można stosować do drewna i wszelkich produktów drewnopochodnych, jak płyty wiórowe, sklejka, itp. Zalecane jest nakładanie lakierów i impregnatów ognioochronnych na drewno surowe – w przypadku nałożenia na warstwy istniejącego wcześniej lakieru lub impregnatu przyczepność środka może być daleka od perfekcji, a działanie nie do końca zgodne z oczekiwaniami.

Gdzie kupić?

Jeśli szukasz farb i lakierów ognioochronnych, odwiedź specjalistyczny sklep Fire Tech. Znajdziesz tu ich szeroki wybór, dzięki któremu znajdziesz środek idealnie pasujący do twoich potrzeb!