systemy kominowe

Sprawny system kominowy to niezbędny z punktu widzenia bezpieczeństwa i sprawności energetycznej układ każdego domu ogrzewanego przy pomocy paliw. Wbrew pozorom komin odprowadzający spaliny to dość skomplikowana konstrukcja, której wszystkie elementy muszą być odpowiednio do siebie dopasowane. Z czego składa się system kominowy i jakie funkcje pełną poszczególne komponenty?

Wkład kominowy

To zdecydowanie najważniejszy element każdego systemu kominowego. Wkład to nic innego jak złożona z połączonych ze sobą segmentów rura, którą spaliny transportowane są z kotła na zewnątrz. Wkład umieszczany jest w murowanym kominie i wypełnia go na całej długości. Bardzo istotne jest, żeby wkład wykonany był z materiałów adekwatnych do wykorzystywanego paliwa.

– „Jeśli ogrzewamy dom paliwem stałym, np. węglem lub pelletem, konieczne będzie zastosowanie wkładu z materiału żaroodpornego, który będzie w stanie wytrzymać kontakt z rozgrzanymi do kilkuset stopni Celsjusza spalinami – mówi specjalista firmy TanieKominy.plSpaliny powstające w wyniku spalania gazu lub oleju są chłodniejsze, ale za to zawierają dużą ilość kwaśnych związków chemicznych i pary wodnej – z tego powodu wkład kominowy do ich odprowadzania powinien być wykonany z materiału kwasoodpornego”.

Nasada kominowa

Aby odprowadzanie spalin było skuteczne, wylot komina powinien być chroniony przed czynnikami mogącymi ten proces zakłócić. W tym celu na szczycie wkładu montuje się tak zwane nasady, czyli swego rodzaju daszki. Chronią one komin przed przedostawaniem się do niego deszczu i śniegu, uderzeniami wiatru, a także ograniczają dostępność komina dla ptaków. Nasady są dostępne w różnych formach. Mogą to być osłony zamontowane na stałe lub ruchome czapy, których położenie zmienia się w zależności od kierunku wiatru.

Wyczystka kominowa i odskraplacz

Raz na jakiś czas komin powinien zostać dokładnie oczyszczony z zarastającej go sadzy oraz innych zanieczyszczeń. Oczyszczanie bardzo ułatwia tak zwana wyczystka, czyli swego rodzaju zbiornik, w którym gromadzą się usunięte podczas szczotkowania komina zanieczyszczenia. Wyczystka zamknięta jest drzwiczkami – po ich otwarciu można łatwo wygarnąć zebrane zanieczyszczenia. To rozwiązanie pozwala uniknąć czasochłonnego odłączania kotła na czas oczyszczania komina. Elementem, który pełni podobną do wyczystki funkcję jest odskraplacz. Jego zadanie polega na gromadzeniu kondensatu, czyli skroplonej pary wodnej, która spływa po ściankach wkładu kominowego.

Izolacja

Niska temperatura na zewnątrz może powodować przyspieszone skraplanie się pary wodnej zawartej w spalinach. Żeby uniknąć negatywnych konsekwencji tego procesu, wkład kominowy powinien być otoczony warstwą izolacji termicznej. Dzięki temu zachowana jest większa różnica temperatur w kominie i poza nim, co sprzyja również poprawieniu ciągu.