wypożyczenie odkurzacza budowlanego

Profesjonalne odkurzacze budowlane są zazwyczaj wyposażone w gniazdo sieciowe. Ten drobny element wyposażenia ma bardzo duży potencjał zastosowań i wielką funkcjonalność. Możliwość podłączenia elektronarzędzi bezpośrednio do odkurzacza jest bardzo komfortowym rozwiązaniem. Kiedy warto z niego skorzystać?

Zanim powiemy o narzędziach, najpierw kilka słów na temat bezpiecznego użytkowania. Specjalista z wypożyczalni sprzętu budowlanego i rusztowań Ramirent doradza, aby sprawdzić parametry samego gniazda: – Elektronarzędzia mogą być urządzeniami o dużym poborze mocy. Jest to szczególnie istotne w momencie rozruchu, gdy zapotrzebowanie na moc gwałtownie wzrasta. Dlatego przed podjęciem pracy musimy sprawdzić, jaka jest maksymalna moc urządzenia, które możemy podłączyć do gniazda sieciowego w odkurzaczu. Nie należy też podejmować próby podłączenia do odkurzacza więcej niż jednego elektronarzędzia jednoczenie.

Jak działa gniazdo sieciowe w odkurzaczu?

Gniazda sieciowe w odkurzaczach przemysłowych, budowlanych czy warsztatowych posiadają tryb automatyczny. Działa on w ten sposób, że po podłączeniu elektronarzędzia jego uruchomienie powoduje też automatyczne uruchomienie odkurzacza, a wyłączenie narzędzia wstrzymuje pracę odkurzacza.

Zazwyczaj mamy też do czynienia z tzw. trybem zanikowym. Działa on analogicznie jak tryb automatyczny, lecz pojawia się pewne opóźnienie: odkurzacz uruchamia się po kilku sekundach od uruchomienia elektronarzędzia, a po jego wyłączeniu wyłącza z kilkusekundowym opóźnieniem. Jest to niezwykle użyteczny mechanizm. Opóźnienie startu odkurzacza pozwala wykluczyć jego niepotrzebne załączanie przy każdym uruchomieniu narzędzia, które nie kończy się podjęciem pracy, lecz szybką rezygnacją. Z kolei opóźnienie wyłączenia pozwala zbierać pył, który powstaje jeszcze przez krótki okres po wyłączeniu zasilania elektronarzędzia. Pozwala też nie wyłączać odkurzacza w czasie kilkusekundowych przerw w pracy, np. przy wierceniu dużej liczby otworów w betonie czy przycinaniu drobnych elementów na ukośnicy.

Korzystanie z trybu automatycznego nie jest możliwe wtedy, gdy używamy narzędzi akumulatorowych. Brak bezpośredniego połączenia zmusza do ręcznego włączania i wyłączania odkurzacza.

Czy każde elektronarzędzie potrzebuje odkurzacza?

Przygotowując się nawet do drobnych prac remontowych czy majsterkowania, niemal zawsze warto wziąć pod uwagę wypożyczenie odkurzacza budowlanego. Wynika to stąd, że tylko nieliczne elektronarzędzia, a dokładnie tylko nieliczne prace budowlane, instalacyjne czy warsztatowe można wykonać bez potrzeby użycia odkurzacza. Jednym z nielicznych przykładów jest używanie wkrętarek do prostych prac w drewnie oraz elektronarzędzi dla hydraulików. Jednak zdecydowaną większość elektronarzędzi, szczególnie wtedy, gdy stosujemy je w pomieszczeniach zamkniętych, wymagają odsysania pyłów powstających w czasie pracy.

Oto popularne narzędzia i prace, przy których użycie odkurzacza jest niezbędne:

  • piły, wyrzynarki, frezarki – niezależnie od materiału, w którym pracujemy, odkurzacz jest konieczny – szczególnie przydaje się przy cięciu i frezowaniu takich materiałów jak np. płyta MDF, która wytwarza mnóstwo drobnego pyłu, wnikającego łatwo do układu oddechowego,
  • szlifierki, cykliniarki i bruzdownice – szczególnie dużo dławiącego pyłu powstaje przy szlifowaniu materiałami ściernymi o wysokiej granulacji,
  • wiertarki i wiertnice – odkurzacz zawsze jest dobrą parą dla wiertarki, a szczególnie warto go użyć do prac wiertarką udarową w betonie i tynkach – nie wszystkie wiertarki posiadają odpowiednie przystawki umożliwiające podłączenie odkurzacza, lecz nawet druga osoba trzymająca końcówkę węża w pobliżu miejsca wiercenia znacząco poprawia komfort pracy.

Nie używaj domowego sprzętu na budowie

Odkurzacz przemysłowy przydaje się w równej mierze do bieżącego odsysania pyłów i większych zanieczyszczeń z pracujących narzędzi, ale także do sprzątania po zakończeniu prac. Można użyć do tego celu szczotki, jednak przy większych powierzchniach i dużym zapyleniu jest to metoda, która często roznosi niepotrzebnie kurz i drobne zanieczyszczenia. Nie warto też używać do sprzątania warsztatu czy remontowanych pomieszczeń domowego odkurzacza. Zdarza się, że zassanie nawet niewielkiej ilości pyłu gipsowego może zakończyć się awarią urządzenia.

Odkurzacz przemysłowy radzi sobie doskonale nie tylko z bardzo drobnymi zanieczyszczeniami, ale też sporej wielkości kamieniami, ułomkami tynku czy grubymi wiórami. Nie musimy się też martwić, jeżeli zassana zostanie woda czy olej. Większość profesjonalnych odkurzaczy doskonale radzi sobie z zanieczyszczeniami płynnymi.

Można powiedzieć, że użycie odkurzacza z elektronarzędziami niemal zawsze jest konieczne. Praca jest najbardziej komfortowa, gdy elektronarzędzie podłączone jest bezpośrednio do gniazda sieciowego w odkurzaczu. Jeżeli chcemy zapewnić sobie skuteczne i wydajne usuwanie wszelkich zanieczyszczeń, powinniśmy wypożyczyć profesjonalny odkurzacz przemysłowy, budowlany lub warsztatowy. Wszystkie wymienione funkcje mogą skupiać się w jednym urządzeniu. Jeżeli chcemy mieć pewność optymalnego wyboru, najlepiej zasięgnąć rady doradcy w wypożyczalni sprzętu.