Refluks u dzieci

Niektóre choroby kojarzone są tylko z problemami dorosłych, ale okazuje się, że refluks u dzieci także może wystąpić. Jak go rozpoznać i co zrobić, by pomóc dziecku w chorobie? I czy od razu należy udać się do lekarza?

 

Czym jest refluks u dzieci?

Refluks żołądkowo-przełykowy to ogólnie rzecz biorąc choroba polegająca na tym, że pokarm jest wstecznie zarzucany z żołądka do przełyku. Polega to na tym samym zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Warto zwrócić uwagę na to, że ulewanie to nie to samo co refluks, bowiem ulewanie jest naturalne dla dzieci w pewnym wieku (od 2 do 8 miesiąca życia, ze szczytem między 3 a 4 miesiącem życia). Ulewanie prędzej czy później ustąpi i jest ono mimowolnym, biernym cofaniem się połkniętego pokarmu do jamy ustnej i na zewnątrz. Refluks u dzieci nie jest charakterystyczny dla konkretnego wieku i nie powinniśmy się spodziewać, że ustąpi sam.

 

Jakie są objawy refluksu u dzieci?

Jak już wyżej wspomniano, dzieci także mogą cierpieć na refluks. Skoro ulewanie jest normalne dla dzieci, które mają od 2 do 8 miesięcy, to w tym czasie nie powinniśmy się szczególnie martwić tym, że dziecko ma refluks. Inna sytuacja jest wtedy, gdy u niemowlaka występuje spadek wagi, biegunka, anemia czy zaburzenia przełykania. To są sytuacje, w których nie występuje jedynie ulewanie. Co jednak ze starszymi dziećmi? Wtedy refluks łatwiej rozpoznać, ponieważ dziecko jest starsze i nie powinno ulewać. Refluksowi u dzieci towarzyszyć mogą także nawracające zapalenia oskrzeli, przewlekły kaszel i epizody bezdechów. Są to niebezpieczne objawy, które powinny rodziców zaalarmować. Alarmująca jest również krew w wymiotach, gorączka, zaparcia, drgawki, niedobór masy ciała, zaburzenia oddechu. W takim przypadku, rodzice powinni niezwłocznie udać się do lekarza. Jeśli rodzic uzna, że jakiś objaw u dziecka jest alarmujący i niebezpieczny, powinien skonsultować się z lekarzem, aby mieć pewność, że wszystko jest dobrze.

 

Jak przebiega leczenie refluksu u dzieci?

Dziecko z refluksem można wyleczyć na różne sposoby, najczęściej zostanie to zalecone przez lekarza i tego obowiązkowo trzeba się trzymać. Jeśli widzimy, że objawy nie ustępują, należy raz jeszcze skonsultować się z lekarzem. Najpierw lekarz może zalecić leczenie niefarmakologiczne, które będzie polegać na zwiększeniu częstotliwości karmienia wraz ze zmniejszeniem jego ilości, a jeśli ta metoda nie pomoże, zapewne zostanie zalecone leczenie farmakologiczne.