Dropshipping

Dropshipping cieszy się coraz większą popularnością. To stosunkowo nowe zjawisko, dlatego też nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, z czym właściwie się wiąże. Wiele osób natyka się na powtarzające się sformułowania innych internautów (np. dropshipping hurtownie, dropshipping jak zacząć” itp.), jednak nie daje im to żadnej wiedzy na temat tego modelu biznesowego.

Czym jest dropshipping?

Po pierwsze, jest to po prostu określony model biznesowy. Chodzi w nim o to, że kwestia magazynowania, przygotowania i wysyłania towarów jest realizowana przez dostawcę, a nie przez sklep internetowy. To oznacza, że ze sklepu zostaje zdjęta duża odpowiedzialność – ma jedynie przekazać producentowi lub hurtownikowi, że jest zapotrzebowanie na dany towar (zaraz po tym, jak coś zostanie zamówione w sklepie internetowym). Warto jednak pamiętać, że korzyści czerpie także druga strona; dropshipping hurtownie i producentów zwalnia z obowiązku znajdowania klientów na towar.

Pułapki związane z dropshippingiem

Na pierwszy rzut oka dropshipping jest korzystny dla każdej ze stron (klient na tym nic nie traci, dodatkowo możliwe jest, że czas dostawy będzie nawet krótszy). Sęk w tym, że ten model sprzedaży jest obarczony pewnym ryzykiem. Jeśli chodzi o dropshipping hurtownie i producenci, nie chcąc tracić klientów, mogą przesyłać do sprzedawcy fałszywą wiadomość o stanie magazynu, udając np., że dany produkt jest dostępny i zostanie wysłany do klienta w ciągu kilku dni. Często okazuje się jednak, że dany produkt dopiero jest sprowadzany lub produkowany, wobec czego dociera do klienta z dużym opóźnieniem. Aby zapobiec takim sytuacjom, sprzedawca powinien ustalić z producentem odpowiednie warunki współpracy.