Miękka woda

Niezależnie od tego, skąd bierze się woda w Twoim kranie, jej jakość może pozostawiać wiele do życzenia. Powodami bywają: zmienne warunki glebowe, dawno niemodernizowana instalacja wodociągowa czy osady gromadzące się w podgrzewaczu. Na wszystkie te problemy są jednak skuteczne sposoby! Dowiedz się, jak efektywnie uzdatniać wodę i dlaczego to się opłaca.

Kiedy woda wymaga uzdatniania?

Woda kranowa niemal nigdy nie jest idealnej jakości. Problemów może być wiele, począwszy od chloru, który nadaje jej nieprzyjemne zapach i smak, a także lekko modyfikuje barwę, przez kamień, który sprawia, że woda jest twarda i uszkadza AGD, aż po zanieczyszczenia żelazem, manganem, azotanami i związkami siarki, a wreszcie zanieczyszczenia biologiczne, które stwarzają ryzyko dla Twojego zdrowia. Jak poznać, że woda z kranu wymaga uzdatniania? Zapytaliśmy o to specjalistę z firmy Global Water:

„Niepokojące powinny być wszelkie zmiany koloru, zapachu i smaku wody – wyjaśnia ekspert. – Na konieczność uzdatniania mogą wskazywać: mętność, barwa od żółtej i rdzawej aż po brązową, metaliczny zapach i smak, wyraźnie wyczuwalny chlor czy zapach przypominający zgniłe jaja. Kolejnymi objawami są zacieki na wannie, umywalce i sedesie, zakamieniony czajnik czy np. kabina prysznicowa i armatura łazienkowa, trudność w uzyskaniu idealnego blasku mytych naczyń, a także rdzawe plamy na świeżo wypranych ubraniach”.

Jeśli dotyczy Cię choć jeden z tych problemów, rozważ uzdatnianie wody. Niestety, najczęściej objawy związane z jej obniżoną jakością idą w parze, a nawet grupie.

Dlaczego warto uzdatniać wodę?

Uzdatnianie wody nie tylko poprawia jej smak i zapach. Niesie wiele innych korzyści, które odczujesz każdego dnia. Jakie?

  • Miękka woda to niższe zużycie chemii domowej. Pranie i mycie naczyń wymaga miękkiej wody, bo w takiej detergenty działają skuteczniej. Aby uzyskać ten sam efekt z twardą wodą, musisz użyć ich więcej.
  • Uzdatniona woda to dłuższa żywotność AGD. Kamień i zacieki z żelaza uszkadzają pralkę i zmywarkę. Ich żywotność dramatycznie się skraca. Jeśli nie chcesz zbyt szybko ponosić wydatków związanych z naprawą lub wymianą, uzdatnianie wody jest prostym sposobem na to, aby jak najdłużej cieszyć się domowymi sprzętami.
  • Uzdatniona woda to mniej sprzątania. Szorowanie kamiennych osadów z wody zabiera mnóstwo czasu i energii, a problem w krótkim czasie wraca. Miękka woda znacznie wydłuży okresy między żmudnym czyszczeniem wanny, umywalki i sedesu, a samo usunięcie kamienia będzie znacznie prostsze.
  • Czysta woda to lepszy smak Twoich napojów i dań! Zanieczyszczenia w wodzie wpływają na to, jak smakują potrawy przygotowane na jej bazie. Jeśli nie chcesz, aby żelazo, kamień czy azotany były nadprogramowymi „przyprawami” w Twojej zupie albo herbacie, skorzystaj z uzdatniania. Wszystko, co potrzebne do tego, aby cieszyć się smaczną i bezpieczną wodą, znajdziesz na stronie Global Water.