baristy

Czym zajmuje się barista?

Profesjonalny barista to osoba, która o parzeniu kawy myśli jak o sztuce. Doskonale zna różnice pomiędzy espresso doppio, ristretto i cortado. Potrafi przyrządzić nie tylko doskonałe americano, ale także latte macchiato, flat white, czy irish coffee. Co więcej, barista dokładnie zna typ ziaren, które ma w młynku, wie jak funkcjonuje ekspres i potrafi parzyć kawę każdą metodą. French press, drip, czy chemex? Doświadczonego baristy nic nie zaskoczy!

Na czym polega praca baristy?

Barista to osoba, która zawodowo zajmuje się wybieraniem, parzeniem oraz podawaniem kawy, wykorzystując przy tym wiedzę na temat jej gatunków, technik przyrządzania, a także obsługi ekspresu, czy młynka. Zakres obowiązków pracy baristy na tym się jednak nie kończy. Jego praca obejmuje również obsługę klientów oraz doradztwo w zakresie smaków. Barista powinien umieć dobrać odpowiedni rodzaj kawy do oczekiwań i preferencji zamawiającego. Jako, że jego praca opiera się w dużej mierze na kontakcie z klientem, barista powinien być osobą kontaktową i mieć przyjazne usposobienie.

Jak zostać baristą?

Najlepsi bariści swoje umiejętności nabywają głównie poprzez praktykę. Przygotowywanie kawy zarówno w domu, jak i w pracy, składa się na zdobywanie cennego doświadczenia i wyrabiania swojej techniki. Aby jednak zostać profesjonalistą, konieczne jest ukończenie odpowiednich kursów baristycznych, na których dowiedzieć się można wiele o gatunkach kawy, sposobach jej rozróżniania, parzenia i obsłudze profesjonalnego sprzętu. Ceny takich kursów wahają się w granicach 200-1000 zł. Na początek pomocne okazać się mogą poradniki wideo, szeroko dostępne w Internecie. Przydatne będzie też zaopatrzenie się w niezbędnik baristy, czyli tamper (urządzenie do ubijania zmielonej kawy), dzbanek do spieniania mleka, odbijak na fusy i pisak do latte art.

Gdzie można znaleźć zatrudnienie jako barista?

Jako, że w Polsce zawód ten dopiero zdobywa popularność, barista najwięcej propozycji zatrudnienia znajdzie w dużych miastach. Tam też ma szansę na stosunkowo najwyższe zarobki. Jak twierdzi ekspert z firmy Julius Meinl: „Jeśli jesteś osobą ambitną i lubisz mieć wpływ na atmosferę panującą w miejscu, w którym pracujesz, wybierz małą, klimatyczną kawiarnię”. Ile zarabia barista? Choć w przybliżeniu wypłata baristy to około 2000 zł netto, 25% tych najlepiej zarabiających osiąga dochód w wysokości ponad 3100 zł brutto.