druk UV

Nośniki reklamy to obecnie nieodłączny element (szczególnie miejskiego) krajobrazu. Firmy wykorzystują różne formy marketingu. Billboardy, szyldy, oklejone podłogi i ściany – to tylko niektóre z szerokiego zakresu stosowanych metod. Coraz częściej wykorzystuje się także szyby okienne czy samochodowe. W tym celu najlepiej sprawdza się folia OWV. Tłumaczymy, czym dokładnie ona jest i gdzie znajduje swoje zastosowanie. Ponadto przedstawiamy dostępne metody druku cyfrowego na tym materiale.

Czym są folie OWV?

Jak tłumaczy specjalista z firmy FUJIFILM Sericol: OWV to skrót anglojęzycznej nazwy One Way Vision, która w wolnym tłumaczeniu oznacza „widoczność z jednej strony”. Folia OWV to rodzaj perforowanej, monomerowej, samoprzylepnej folii PVC, stosowanej do oklejania przezroczystych powierzchni. Materiał nadrukowuje się z jednej strony. Dzięki niewielkim, równomiernie rozmieszczonym otworom druga strona staje się jedynie przyciemniona. W praktyce oznacza to, że osoby patrzące na folię z zadrukowanej strony widzą nadruk, natomiast patrząc z drugiej strony – zauważą jedynie ciemniejszy obraz, jednak w dalszym ciągu umożliwiający obserwowanie, co się dzieje na zewnątrz.

Zastosowanie folii OWV

Dzięki swoim właściwościom folia OWV ma szeroki zakres zastosowań. Z uwagi na swoją przezroczystość idealnie nadaje się do aplikacji na witrynach sklepowych. Coraz częściej nakleja się ją na szklanych elewacjach w biurowcach, salonach sprzedaży, bankach. Reklamy wykonane na folii OWV działają w sposób podobny do lustra weneckiego – zapewniają osobom przebywającym w budynku dyskrecję, jednocześnie dając pogląd sytuacji poza budynkiem.

Często folia OWV stosowana jest również na szybach pojazdów – na samochodach służbowych i komunikacji miejskiej. Obraz jest widoczny wyłącznie dla osób z zewnątrz, natomiast pasażerowie mogą swobodnie obserwować świat od środka.

Łatwy montaż pozwala na wyklejanie nawet bardzo dużych elementów. Jednocześnie, warto pamiętać, że reklama nie musi pokrywać całej szyby. Z folii OWV można wycinać różne kształty, co pozwala na przyklejenie jedynie poszczególnych elementów.

Metody druku na folii OWV

Istnieją różne metody druku cyfrowego na folii OWV – druk solwentowy, fleksodruk, sitodruk, a nawet druk UV. Ostateczny wybór techniki jest jednak zależny od kilku czynników. Przede wszystkim od przeznaczenia danej reklamy. W przypadku realizacji pojedynczych sztuk i dużych formatów dobrze sprawdzi się solwent lub druk UV. Przy większych nakładach znacznie bardziej opłacalny będzie druk sitowy.

Bardzo istotnym czynnikiem jest także to, na jakie warunki będzie narażona folia OWV. Jeśli reklama ma służyć przez długi czas lub być umieszczona w miejscu wystawionym na ciągłą ekspozycję na słońce, należy postawić na metody druku wyróżniające się wysoką trwałością, np. solwentowy w wersji „hard”. Trzeba jednak liczyć się z tym, że to metoda polegająca na nakładaniu większych kropel atramentu (jest to spowodowane gęstością farby), co ma wpływ na gorszą jakość. Jeśli istotne jest precyzyjne odwzorowanie grafiki, wówczas należy wybrać inną technikę, np. solwent miękki, będzie on też mniej odporny na promieniowanie UV.