Uponor

Sieć preizolowana to zestaw rur charakteryzujących się fabrycznie wykonaną – zewnętrzną warstwą izolacji cieplnej. Głównym zastosowaniem tego rodzaju sieci jest obszar ciepłownictwa. W dzisiejszym artykule szerzej opiszemy budowę, działanie oraz zastosowanie rur preizolowanych uwzględniając ich historię.

Kartka z kalendarza

Technologia rur preizolowanych została zapoczątkowana w latach 70’ XX wieku. To oczywiście dotyczyło skali globu, bowiem w Polsce pierwszy raz z ową technologią do czynienia mieliśmy w roku 1989. Powodem zastosowanie owej technologii były znaczne straty ciepła w trakcie przesyłu oraz podatności na awarie tradycyjnych rur ciepłowniczych. Współczesna technologia to oczywiście o wiele wyższy poziom zaawansowania. W jaki sposób dziś funkcjonują sieci preizolowane?

Charakterystyka rur

Rury preizolowane składają się z kilku warstw. Głównym elementem sieci jest rura przesyłowa, która sprawuje funkcję transportu czynnika grzewczego, bądź chłodniczego. Kolejną warstwę stanowi rura osłonowa oddzielająca rurę przesyłową od warstwy izolacji. Do jej zadań należy tzw. dylatacja, czyli techniczne oddzielenie rury od izolacji, które ma umożliwić jej właściwą pracę. Rura osłonowa także okryta jest izolacją , a jej grubość oraz rodzaj zależy od zastosowania – innymi słowy, aspektów takich jak temperatura czynnika transportowanego, czy rodzaj warstw zabezpieczających.

Walory sieci preizolacyjnej

Do najważniejszych zalet sieci preizolacyjnej zaliczamy dobrą jakość oraz trwałość izolacji, a także możliwość lokacji i układania rur bezpośrednio w gruncie, co skutkuje skróconym czasem prac, ich zmniejszoną intensywnością, a także zmniejszoną głębokością wykopów. W konsekwencji oszczędzamy środki oraz minimalizujemy czas budowy. Warto dodać, że dzięki specjalnemu systemowi alarmowego ulokowanemu w rurach możemy mieć dostęp do stałego monitorowania ich kondycji. Aby dowiedzieć się więcej o sieciach preizolowanych, warto odwiedzić stronę internetową renomowanej marki Uponor.