ginekomastia

Terminem „ginekomastia” określa się przerost gruczołu piersiowego u mężczyzn. Może on się pojawić w praktycznie każdym wieku, jedno- lub obustronnie. Istnieje wiele możliwych przyczyn wystąpienia tej przypadłości. Co do nich należy, a także w jaki sposób można poradzić sobie z ginekomastią? Odpowiedzi na te inne pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Oprócz nadmiernego rozrostu piersi ginekomastia charakteryzować się może także ich obrzmieniem, swędzeniem i bolesnością. Również brodawki sutkowe tudzież ich otoczki zmieniają położenie i kolor tak, że klatka piersiowa panów dotkniętych tym schorzeniem zaczyna przypominać kobiecy biust. Bywa to często powodem kompleksów i zachwiania poczucia własnej męskości, zwłaszcza u nastolatków.

Przejściowe kłopoty

Statystycznie bowiem co drugi chłopiec w wieku 13-17 lat doświadcza ginekomastii na skutek zachodzących wówczas w organizmie gwałtownych wahań hormonów. Zwykle przypadłość mija sama po zakończeniu procesu dojrzewania. Nie wymaga leczenia również przechodząca po kilku tygodniach ginekomastia u noworodków, która dotyka aż 60-90 proc. przychodzących na świat chłopców. Odpowiada za to wysoki poziom żeńskich hormonów płciowych (estrogenów), przekazywanych dziecku przez łożysko z organizmu matki.

Ginekomastia patologiczna

Stanowiące przyczynę ginekomastii zaburzenia w gospodarce hormonalnej mogą wystąpić także w związku z przyjmowaniem niektórych leków. Mowa tu zwłaszcza o preparatach stosowanych w terapii raka prostaty, ale winne bywają także środki przeciwobrzękowe, moczopędne, przeciwgrzybiczne czy te zalecane przy nadkwasocie lub nadciśnieniu tętniczym.

Wśród innych przyczyn ginekomastii patologicznej – w odróżnieniu od występującej samoistnie ginekomastii fizjologicznej – wymienić można także zażywanie niektórych narkotyków (np. heroiny, marihuany), niedożywienie (również wskutek chorób przewodu pokarmowego), nowotwory, nadczynność tarczycy czy powikłania niewydolności nerek albo chorób wątroby. Istnieje też zjawisko zwane ginekomastią idiopatyczną, tj. pojawiające się bez uchwytnej przyczyny, nawet u 36 proc. zdrowych mężczyzn.

Formy terapii

Leczenie ginekomastii polega przede wszystkim na rozwiązaniu problemów, które ją wywołały, a więc np. wyleczeniu konkretnego schorzenia lub podaniu syntetycznych hormonów. Jeśli powiększenie piersi ma miejsce u mężczyzn otyłych (tzw. pseudoginekomastia), zaleca się wprowadzenie regularnej aktywności fizycznej i odpowiedniej diety w celu zredukowania tkanki tłuszczowej.

Często jednak konieczne okazuje się zastosowanie metod takich jak liposukcja lub chirurgiczne usunięcie tkanki gruczołowej razem z nadmiarem skóry. Zabiegowi takiemu poddać się można np. w warszawskiej Klinice Chęciński. Przeciwwskazania to m.in. przyjmowanie anabolików oraz choroby serca, które wykluczają podanie znieczulenia ogólnego.