Meblant

Meble przeznaczone do lokali gastronomicznych znacznie różnią się od tych, które wybieramy do swoich domów. Stoliki barowe nie są tu wyjątkiem. Czym powinny się charakteryzować, aby zapewnić komfort zarówno gościom, jak i obsłudze? Z tego tekstu dowiesz się, jakie są cechy dobrych stolików barowych, bez których trudno wyobrazić sobie popularny lokal.

Czego należy oczekiwać od dobrych stolików barowych?

Przy stolikach barowych wiele się dzieje. Przy tych niepozornych meblach spotykamy się z przyjaciółmi, pijemy trunki rozweselające serce, przekąszamy coś w biegu albo dyskutujemy do białego rana. Co dnia przy stoliku siada kilkanaście, może nawet kilkadziesiąt osób. Każda z nich oczekuje stabilnego, ładnego i czystego blatu, a także wygody.

„Stoliki barowe różnią się od domowych zarówno pod względem konstrukcji, jak i materiałów użytych do produkcji – wyjaśnia specjalista z firmy Meblant. – Wiąże się to z ich bardzo intensywną eksploatacją, a także dużymi potrzebami w zakresie higieny. Co więcej, ponieważ każdy lokal chce się wyróżniać wystrojem i potrzebuje nieco innych rozwiązań konstrukcyjnych, stoliki barowe są oferowane nie tylko jako gotowe produkty, ale też elementy, które swobodnie łączone dają unikatowy efekt. Dobierając podstawę i blat z bardzo szerokiej gamy, można stworzyć niespotykany mebel.”

Charakterystyka stolika barowego

Stoliki barowe są zazwyczaj niewielkich rozmiarów. To zapewnia kameralną atmosferę spotkania, której oczekują goście w lokalu. Z drugiej strony kształt stolików barowych powinien umożliwiać ich łączenie – dzięki temu większa grupa może siedzieć razem. Dlatego najczęściej blaty stolików barowych są kwadratowe.

Można zauważyć, że zazwyczaj blat jest umieszczony na stelażu w formie słupka – stolik barowy ma więc jedną nogę. Jest to podyktowane względami wygody i oszczędności przestrzeni. Jedna noga stolika zapewnia maksymalnie dużo miejsca pod blatem, dzięki czemu każdy gość może usiąść wygodnie przy dowolnej krawędzi stolika i zawsze będzie miał miejsce na nogi. Stoliki o czterech nogach ograniczają ruchy, utrudniają siadanie oraz wstawanie i są po prostu niewygodne.

Ponieważ blat utrzymuje jedna noga, bardzo ważnym elementem jest podstawa. Pełni ona również funkcję obciążnika. Najczęściej ma kształt okrągłej lub kwadratowej płyty, do której przykręca się nogę stolika. Te elementy mogą być też zintegrowane. Obciążnik jest na tyle duży i masywny, że stolik nie chwieje się i nie przesuwa.

Blat stolika barowego musi być odporny na bardzo intensywną eksploatację oraz takie czynniki, jak: zalania, częste stosowanie detergentów, zmiany temperatur. Powierzchnia powinna być łatwa w czyszczeniu i plamoodporna. Stoliki barowe o takich cechach to dobra inwestycja – można liczyć na to, że posłużą długi czas!