Szlifierka oscylacyjna

Szlifierka oscylacyjna to urządzenie, którego nie może zabraknąć w profesjonalnym warsztacie, ale też w tym przydomowym. Jako jedno z bardziej uniwersalnych narzędzi, pozwala wygładzić powierzchnię różnych materiałów. Wybierając ją, warto zwrócić uwagę na wiele aspektów, które pozwolą na jej efektywne wykorzystanie, ale też uzyskanie zamierzonych efektów. O czym pamiętać, kupując właściwą?

Szlifierka oscylacyjna – najważniejsze informacje

Szlifierka oscylacyjna jest uważana za najbardziej uniwersalne narzędzie. Jest ona wykorzystywana przede wszystkim do dokładnego wygładzania powierzchni po ich wstępnym oszlifowaniu. Sprawdza się do obróbki drewna, betonu i oczywiście metalu. Szlifierka oscylacyjna jest wyposażona w tarczę roboczą, najczęściej o kształcie okrągłym i średnicy 125 lub 150 mm. Czasami możemy spotkać także mniejsze rozmiary jak 50, czy 75 mm do szlifowania i polerowania drobnych elementów. Standardowy dysk roboczy o średnicy 150 z powodzeniem nadaje się do szlifowania powierzchni takich jak płyty meblowe, elementy plastikowe czy metalowe. Cieszy się dużą popularnością w przygotowaniu powierzchni w warsztatach blacharsko-lakierniczych. W przypadku elementów płaskich o dużej powierzchni możemy stosować szlifierki z prostokątną długą stopą, której tarcza może objąć dużo większy rozmiar. W przypadku obróbki drewna czasami będziemy potrzebować trójkątnych szlifierek, tzw. delta lub o tarczy roboczej przystosowanej do obróbki profili.

Jak działa szlifierka oscylacyjna?

Urządzenie składa się z obudowy, wirnika z łopatkami i tarczy szlifującej. Napęd, wprawiając tarczę w ruch oscylacyjny, pozwala obrobić wybraną powierzchnię. Szlifierki najczęściej posiadają ruch orbitalny z oscylacją 3,5 lub nawet 9 mm. Im ruch oscylacyjny większy, tym szlifierka przystosowana jest do bardziej agresywnej obróbki materiału.

Dlaczego warto wybrać szlifierkę oscylacyjną pneumatyczną?

Szlifierka oscylacyjna pneumatyczna jest wyposażona w specjalny napęd oparty na zasilaniu mechanizmu powietrzem, co pozwala jej pracować długo, na wysokich obrotach. Wiele modeli wyróżnia się również niską masą, co znacznie zwiększa komfort i swobodę pracy. Szlifierki pneumatyczne posiadają mniejszą awaryjność, niż ich odpowiedniki elektryczne, a także cechują się mniejszym zapotrzebowaniem na energię.

Specjaliści z RG Narzędzia wyjaśniają także, że zadaniem szlifierki jest mocne zdzieranie większych powierzchni. Nawet podczas ciężkiej pracy nie powinna uwierać czy męczyć ręki, a wszystko dzięki odpowiedniemu wykończeniu. Istotną rolę odgrywa także materiał, z jakiego jest wykonana. Urządzenia te nie rdzewieją i praktycznie się nie odkształcają. W zależności od modelu mogą być wyposażone w przycisk z regulacją prędkości, worek pyłowy, przekładnię planetarną czy też układ odpylania. Wszystko to sprawia, że można wykorzystać je zarówno do wyrównywania powierzchni, jak i do jej nabłyszczania.