Zbiorniki DESO

Zbiornik dwupłaszczowy to taki, który zbudowany jest z dwóch warstw tworzywa sztucznego, z zachowaniem niewielkiej przestrzeni między obiema ściankami. Ciecz przechowywana w zbiorniku znajduje się w jego wewnętrznej części. Zewnętrzny płaszcz pozostaje pusty, ale musi być w stanie pomieścić odpowiednią ilość płynu ze zbiornika właściwego. Zbiorniki dwupłaszczowe wykorzystywane są zazwyczaj w przechowywaniu ON i oleju opałowego.

Zbiorniki dwupłaszczowe na olej opałowy

Budynki, które ogrzewane są systemem z kotłem olejowym, muszą posiadać przestrzeń przystosowaną do przechowywania tego typu paliwa. Ponieważ nieprawidłowe składowanie oleju opałowego stwarza duże niebezpieczeństwo, konieczne jest stosowanie w tym celu specjalnych zbiorników.

„Budując magazyn na olej opałowy, inwestor ma do wyboru zbiorniki jedno- i dwupłaszczowe. Zbiorniki jednopłaszczowe są tańsze, jednak korzystanie z nich wymaga stosowania dodatkowych zabezpieczeń przed wyciekiem, a mianowicie montażu wanny wychwytującej. Zatem wybór zbiornika dwupłaszczowego w ogólnym rozrachunku okazuje się nie tylko wygodniejszy, ale też bardziej opłacalny” – zauważa nasz rozmówca z przedsiębiorstwa MiM Mariusz Mańkowski.

Najpopularniejsze na rynku zbiorniki dwupłaszczowe firmy Kingspan są standardowo wyposażone we włazy rewizyjne, króciec wlewowy i odpowietrznik. Istnieje także możliwość doposażenia zbiornika w czujniki poziomu napełnienia oraz urządzenia zabezpieczające przed przepełnieniem.

Zbiorniki dwupłaszczowe na olej napędowy ON

W świetle obowiązujących przepisów prawa do przechowywania oleju napędowego można stosować wyłącznie zbiorniki o konstrukcji dwupłaszczowej. Zakup takiego zbiornika to dobry pomysł np. dla przedsiębiorstw, które w codziennym funkcjonowaniu korzystają z rozmaitych pojazdów oraz gospodarstw rolnych, wykorzystujących zasilane spalinowo maszyny rolnicze. Zewnętrzny płaszcz chroni właściwy zbiornik przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz innymi czynnikami zewnętrznymi, a dodatkowo zapobiega ewentualnym wyciekom oleju do gruntu.

Najważniejszą cechą dwupłaszczowych zbiorników na ON jest oczywiście szczelność. Na cechę tę wpływa przede wszystkim jakość tworzywa, użytego do produkcji zbiornika oraz jakość wykonania. Cenionym dostawcą dwupłaszczowych zbiorników na ON na rynek polski jest producent DESO.

Zbiorniki DESO wykonane są z bardzo trwałego tworzywa, odpornego na promieniowanie UV, dzięki czemu nie korodują, a ich kolory nie płowieją nawet w sytuacji posadowienia poza budynkiem. Okresową konserwację zbiorników ułatwiają duże włazy rewizyjne, a kompleksowe wyposażenie (w tym m.in. wydajna pompa, cyfrowy licznik z wyświetlaczem, wskaźnik poziomu, filtry mechaniczne i automatyczny nalewak) zapewnia bezproblemową eksploatację.