belki drewniane

Drewno to surowiec, doceniany w branży budowlanej i wykorzystywany powszechnie w rozmaitych formach. Zastosowanie drewna w konstrukcji stropu wydaje się zatem oczywiste i kuszące – drewniane belki stropowe cechują się szeregiem zalet, które zachęcają do ich montażu w nowoczesnym budownictwie. Dlaczego warto zdecydować się na belki stropowe z drewna, jakie rodzaje stropów drewnianych można zastosować oraz jakie zalety oraz wady charakteryzują to rozwiązanie?

Rodzaje stropów drewnianych – ułożenie belek ma znaczenie

Współczesne budownictwo wykorzystuje kilka rodzajów stropów drewnianych. Strop belkowy wydaje się najczęściej spotykany, a do jego stworzenia niezbędne są belki drewniane o równej długości. Kreuje się go, układając belki stropowe w rzędach, usytuowanych równolegle względem siebie. Oparcie dla nich stanowią ściany nośne, a z uwagi na naturalną plastyczność drewna, belki stropowe nie mogą być dłuższe niż 5 metrów. Chcąc zwiększyć rozpiętość traktu stropu, należy zastosować specjalne podciągi i słupy podporowe – drewniane lub stalowe.

Innym rodzajem stropu drewnianego jest typ żebrowy, bazujący na żebrach drewnianych, rozmieszczanych maksymalnie gęsto. Kombinacją tych dwóch sposobów montażu jest strop belkowo-żebrowy, łączący w sobie atuty obydwu poprzednich rodzajów. Bez względu na wybrany sposób montażu stropu, belki drewniane okazują się niezbędne dla efektywnie przeprowadzonych prac.

Zalety stropu drewnianego – dlaczego warto go wybrać?

Fundamentalnym atutem drewnianych stropów jest ich lekkość oraz wygoda montażu. Podczas budowy takiego stropu nie jest wymagane przeprowadzanie prac mokrych, generujących wilgoć oraz niekonieczne jest stosowanie przerw technologicznych. Łatwość i szybkość układania stropu drewnianego stanowi zatem niezaprzeczalną zaletę. Belki stropowe drewniane nie obciążają konstrukcji budynku, dlatego ich zastosowanie jest wszechstronne.

Chcąc uzyskać optymalny poziom izolacyjności termicznej, pomiędzy belkami drewnianymi układa się wełnę mineralną, która sprzyja zachowaniu komfortu cieplnego. Nie bez znaczenia dla potencjalnych inwestorów jest również cena – stropy drewniane nie są zbyt kosztowne, co także podnosi ich walory.

Ograniczenia i słabsze strony – stropy drewniane nie są idealne

Jak każde rozwiązanie, również strop z drewna cechuje się pewnymi wadami, które – w zależności od indywidualnych preferencji użytkownika i montażysty – mogą okazać się mniej lub bardziej uciążliwe. Jako najważniejszą wadę belek drewnianych wymienia się ich łatwopalność, podatność na szkodniki oraz pleśń. Z tego powodu wymaga on odpowiedniego i skutecznego zabezpieczenia. Ponadto, strop drewniany wiąże się z niską izolacją akustyczną oraz odczuwaniem drgań, jeśli konstrukcja nie zostanie optymalnie dociążona.

Istotnym aspektem w tworzeniu stropu z belek drewnianych jest profesjonalizm realizowanych prac oraz jakość wykorzystywanego drewna. Jeśli belki drewniane zostaną ułożone w sposób poprawny, a wysokiej jakości drewno będzie zabezpieczone przed wpływem czynników zewnętrznych, wtedy strop służył będzie przez długie lata, ciesząc swoją naturalnością, lekkością i funkcjonalnością.