Skręcenie kostki to dosyć częsty uraz, który najczęściej zdarza się nam latem. Dużo podróżujemy, spacerujemy, uprawiamy rozmaite sporty – wystarczy więc chwila nieuwagi, aby doszło do nieszczęścia. Wbrew pozorom skręcenie jest dosyć poważnym urazem, a nawet cięższym do wyleczenia niż złamanie. Bardzo ważne jest, aby od samego początku zadbać o kończynę w odpowiedni sposób i móc za jakiś czas znów cieszyć się jej pełną sprawnością.

3 stopnie skręcenia

Każdego roku w Polsce dochodzi do ponad miliona skręceń stawu skokowego. Według badań aż 25 proc. ogólnej liczby urazów stanowią skręcenia stawu skokowego, przy czym 50 proc. z nich następuje w wyniku aktywności sportowej. Najczęściej do skręceń dochodzi podczas gry w siatkówkę, piłkę nożną, koszykówkę oraz w futbol amerykański. Grupa wiekowa najbardziej narażona na skręcenia to młodzież w wieku od 10 do 19 lat.

Kiedy dojdzie do jakiegokolwiek urazu, warto jak najszybciej udać się na pogotowie, aby od razu zareagować, a przede wszystkim uśmierzyć ból. Może okazać się, że mamy skręcenie I stopnia – jest to jedynie lekkie skręcenie, przy którym ciężko nam poruszać stopą i mamy widoczny silny obrzęk, jak również odczuwamy ból wokół kostki. Jeśli jednak jest to skręcenie II stopnia, mamy do czynienia z podobnymi objawami, tyle że są one nasilone. W przypadku III najpoważniejszego stopnia skręcenia dochodzi niekiedy do przerwania więzadeł stawu skokowego, w efekcie czego nie jesteśmy w stanie ruszyć nogą i odczuwamy straszny ból.

Leczenie skręcenia stawu skokowego

Jeśli dojdzie do skręcenia, trzeba przede wszystkim unieruchomić kończynę dolną. Zwykle na pogotowiu zakłada się szynę gipsową, choć nie zawsze jest to dobre rozwiązanie ze względu na duży ucisk. Warto zainteresować się ofertami profesjonalnych sklepów medycznych online, takich jak Kwestia Zdrowia, które posiadają w swojej ofercie produkty, które utrzymają naszą stopę w odpowiedniej pozycji.

Każdego dnia powinniśmy oglądać naszą nogę i próbować walczyć z opuchlizną za pomocą zimnych okładów. Dodatkowo możemy smarować kostkę maściami przeciwbólowymi i chłodzącymi, które nie tylko przyniosą nam ulgę, ale również przyspieszą regenerację naszej kostki.  Dopiero po kilku tygodniach możemy próbować poruszać stopą, powinniśmy też zapisać się na profesjonalne zabiegi rehabilitacyjne. Takie sklepy ze stabilizatorami jak Kwestia Zdrowia zapewniają rozwiązania, które powinny zapewnić szybki powrót do zdrowia i skutecznie wpłyną na proces leczenia naszej nogi.