Większość urządzeń, z których korzysta nowoczesne społeczeństwo, jest zasilana prądem z sieci lub bateriami. Dostępnych jest wiele rodzajów baterii, które różnią się od siebie pod wieloma względami, jednak wszystkie składają się z takich samych części podstawowych: stalowa obudowa zamykająca komponenty baterii, katoda, separator, anoda, elektrody, elektrolit oraz kolektor. Do najbardziej popularnych należą baterie litowe, czyli tzw. pierwotne, których nie można ponownie ładować.

Historia baterii litowych

Historia związana z powstaniem baterii sięga III wieku p.n.e, kiedy to dokonano odkrycia pierwszego źródła prądu. Było to naczynie, w którym znajdował się wydrążony miedziany walec, z żelaznymi prętami wewnątrz. Nowożytne badania nad stworzeniem baterii rozpoczęto na początku XIX wieku. W roku 1963 narodziła się technologia produkcji baterii litowych. Pierwsze baterie tego typu zostały wprowadzone na rynek w 1992 roku przez firmę Energizer. Jednak na rynek konsumencki zostały wypuszczone dopiero w 2007 roku. Rok później do producentów baterii litowych dołączyła firma Philips.

Właściwości baterii litowych

Baterie litowe cechują się nominalnym napięciem 3 V. Są odporne na temperatury od -35 do +60 st. C i przydatne do użycia przez okres nawet 15 lat. Baterie litowe typu AA są najczęściej wykorzystywane w aparatach cyfrowych i innych zaawansowanych urządzeniach elektrycznych. Ich producenci są przekonani, że można nimi wykonać nawet 7 razy więcej zdjęć niż bateriami alkaicznymi. Wszystkie baterie litowe są odporne na rozładowanie dużym prądem, który występuje np. w momencie ładowania lampy błyskowej. Pracują bez zarzutu w temperaturach poniżej 0 °C, podczas gdy baterie alkaiczne tracą znacznie na pojemności poniżej -5 °C (przy takich wartościach elektrolit w nich zawarty zamarza). Wykonane pomiary w warunkach pokojowych wskazały, że przy niewielkim obciążeniu prądowym baterie litowe mają o 60% większą pojemność od baterii alkalicznych.

Baterie litowe guzikowe

Jednym z rodzajów baterii litowych dostępnych w sklepach stacjonarnych, internetowych lub w takich hurtowniach jak „Micros” , są baterie guzikowe. To niewielkie baterie, dostępne w kilku różnych rozmiarach: 10,0×2,5 mm; 12,5×1,6 mm; 12,3×1,6 mm; 12,5×2,0; 12,5×2,5 mm; 16,0×1,6 mm; 16,0×2,0 mm; 16,0×3,2 mm; 20,0×1,6 mm; 20,0×2,5 mm; 20,0×3,2 mm; 20,0×4,1 mm; 23,0×3 mm; 23,0×3,5 mm; 23,0×5,4 mm; 24,5×3,0 mm; 24,0 x3,2 mm; 24,5×5,0 mm oraz 24,0×7,7 mm. Różnią się one od siebie średnicą i grubością, jednak we wszystkich nominalne napięcie równe jest 3V. Mają także różne pojemności, od których zależy czas ich użytkowania.
Baterie guzikowe są przeznaczone do jednorazowego użytku. Ich największą zaletą jest utrzymywanie stałego napięcia w ciągu praktycznie całej żywotności oraz odporność na niskie temperatury. Zapewne dlatego często znajdują zastosowanie w urządzeniach przenośnych, w których z uwagi na wielkość, nie można zastosować tradycyjnej baterii litowej. Są to między innymi: zegarki, kalkulatory, datowniki, kamery, organizery, piloty TV, wagi elektroniczne, urządzenia medyczne, piloty alarmów samochodowych, zabawki, ciśnieniomierze oraz termometry elektryczne. Wykorzystywane są również do podtrzymania pamięci BIOS w komputerach stacjonarnych.

Baterie litowe pozwalają cieszyć się niezakłóconą pracą wszelkich urządzeń przenośnych przez długi okres czasu. Niezależnie od temperatury są skuteczne i wytrzymałe. Mają znacznie większą pojemność niż baterie alkaiczne. Jedną z ich zalet jest niski koszt produkcji, a co za tym idzie niższa cena dla konsumentów. Należy jedynie uważać, aby nie narażać ich na oddziaływanie skrajnych temperatur, ponieważ mogą ulec uszkodzeniu (przy bardzo niskich temperaturach istnieje możliwość samowyładowania, a przy wysokich nadmiernego wzrostu ciśnienia).