Sztuka powinna odzwierciedlać otoczenie poprzez harmonizację z kolorami w przestrzeni, w celu zapewnienia spójnego środowiska, w którym można poczuć się przytulnie i znaleźć ukojenie po ciężkim dniu. Łączenie i ujednolicanie kolorów jest doskonałym sposobem na wykończenie wnętrza oraz nadania mu prostej konstrukcji, bez dodawania zbędnych elementów, które dezorientują aranżacje naszej prywatnej przestrzeni.

Dzieło sztuki i jego wybór jest niezwykle ważną częścią systemu dekoracji. Ponadto wiąże się z inwestycją o wartości osobistej, więc istotne jest to, aby zintegrować pracę artystyczną z odpowiednio zaprojektowanym wnętrzem i stosownie dobranymi do niego kolorami. W wyborze odpowiedniego dzieła bardzo pomoce mogą się okazać aukcje młodej sztuki, gdzie można nabyć obrazy wpasowujące się do każdego pomysłu na aranżację.

Często stajemy w obliczu dużego dylematu jak użyć koloru, aby wyeksponować sztukę i sprawić, żeby była ona integralną częścią naszego projektu, lecz wystarczy zastosować kilka prostych wskazówek, które pozwolą na uzyskanie wyważonego pomieszczenia.

Paleta kolorów naszego dzieła sztuki powinna łączyć się z paletą kolorów konstrukcyjnych oraz dekoracyjnych, tworząc subtelną jedność, oczywiście nie zapominając o teksturze, która wnosi urozmaicenie oraz jakże ważnym doborze proporcji, które ustanawiają punkty kontaktowe w aranżowanej przestrzeni. Zazwyczaj tło kompozycji obrazu powinno przeplatać się z barwą ściany, co powoduje spójność i przepływ. Bezpieczne jest użycie kolorów, które są z tej samej rodziny kolorystycznej – najprościej jest wspomagać się próbkami palet, które w takie grupy odcieni są podzielone. Analogiczne schematy kolorów są często spotykane w przyrodzie – harmonijne i przyjemne dla oka.

Niektórzy natomiast lubią eksperymenty i wychodzą poza schemat bezpieczeństwa, projektując swoją przestrzeń z rozmachem i odrobiną szaleństwa. W takich projektach świetnie sprawdza się sztuka abstrakcyjna z komplementarnym wachlarzem kolorystycznym, co nadaje projektowi zarówno odwagi, jak i wyrazistości. Kolory z przeciwnych stron palety w dziele sztuki łączone z kolorami we wnętrzu, może kreować pewien rodzaj wibracji pomiędzy przeciwstawnymi odcieniami i dawać niezwykłe przeżycia estetyczne. Choć ten sposób aranżacji wnętrz nie jest intuicyjny i należy do rzadszej praktyki, efekty zazwyczaj są powalające. Natomiast, żeby tak się stało należy zdobyć się na wyjście ze strefy własnego komfortu i zaryzykować. Kolor ścian nie jest jedyną rzeczą, która wyróżni dzieło sztuki w naszej przestrzeni. Tworzenie równowagi pomiędzy kolorami obrazu i meblami podbije obecność sztuki w otoczeniu.

Niezależnie od tego, sztuka jest jednym z najbardziej osobistych wyborów dokonywanych podczas dekoracji domu. Dzieła sztuki są często dobierane ze względu na to jak wpisują się w schemat projektu – jest to rzeczywisty punkt widzenia wielu klientów. Najlepsza sytuacja jest wtedy, gdy dzieło sztuki współbrzmi z właścicielem domu, co potęguje przestrzeń, w której jest prezentowane. W taki sposób siła sztuki całkowicie przekształca przestrzeń.

Sztuka powinna intrygować i prowokować umysł do odchodzenia od tradycyjnych przekonań. Jednocześnie to emocjonalne wyrażenie personalnego punktu widzenia, które każdy z nas ma inne. Szukając sztuki do nowoczesnych wnętrz należy pamiętać o prawdziwym jej celu i sensie, aby móc wybrać najlepiej jak tylko można, ciesząc się wyjątkową i unikatową przestrzenią.