Wielu ludzi zastanawia się jak urządzić łazienkę, żeby była funkcjonalna, a po upływie kilku lat nie sprawiała wrażenia przestarzałej. Wybór płytek może często przyprawić o zawrót głowy niejedną osobę, która oczekuje idealnej aranżacji swojej łazienki.

Wybierając płytki łazienkowe należy pamiętać o tym, aby przede wszystkim dopasować je do wielkości łazienki, stylu całego wnętrza, a także do mebli znajdujących się w niej. Wszystko zależy od tego w jakim tonie chcemy urządzić nasze pomieszczenie. Jeżeli chcemy, żeby nasza łazienka była przytulna, najlepiej zastosować terakotę lub glazurę w kolorze ciepłego brązu lub w odcieniach szarego.

Przede wszystkim powinniśmy poznać rodzaje płytek. W łazienkach najlepiej sprawdzają się płytki ceramiczne, porcelanowe, szklane, kamienne lub mozaika. Najczęściej wybór pada na płytki ceramiczne, ponieważ charakteryzują się odpornością i łatwo je położyć. Z kolei płytki kamienne dają znakomity efekt, ale niestety są bardzo drogie i nie wszystkich na nie stać.

Kolor płytek jest bardzo istotną cechą. Najlepiej ograniczyć się do maksymalnie dwóch kolorów, ponieważ większa ilość może zepsuć cały wygląd pomieszczenia. Doboru kolorystyki należy dokonywać indywidualne wedle osobistych preferencji każdego z nas.

Kolejna decyzja dotyczy rozmiaru płytek. Duże płytki nie sprawdzą się w mniejszych pomieszczeniach, ponieważ optycznie je pomniejszą. Niestety mały rozmiar płytek sprawia, że są one trudniejsze w utrzymaniu i jest większe ryzyko powstawania pleśni.

Ostatnią kwestią jest tekstura płytek. Należy pamiętać, że złym rozwiązaniem jest wybór śliskich płytek na podłogę. Trzeba upewnić się czy dane płytki są wystarczająco wytrzymałe, np. w przypadku blatów pokrytych płytkami. Wewnątrz kabiny prysznicowej dobrze jest zastosować gładkie płytki, gdyż umożliwi to lepsze spływanie wody i ograniczy powstawanie pleśni czy grzybów.

Przy aranżacji łazienki nie należy patrzeć tylko na względy finansowe. Niekiedy wydanie większej sumy pieniędzy może okazać się dobrym posunięciem, gdyż oszczędzimy sobie nerwów, a przede wszystkim przyszłych dodatkowych wydatków związanych np. z wymianą źle dobranych płytek łazienkowych.