5 nawyków, dzięki którym natychmiast poprawisz kondycję oczu

Jeśli masz wrażenie, że twoje oczy są słabo nawilżone, często masz odczucie obecności piasku pod powiekami lub masz kłopot z nadmiernym łzawieniem może to oznaczać, że cierpisz na zespół suchego oka. Oto 5 nawyków, które szybko poprawią kondycję Twoich oczu.

W pracy korzystasz z komputera, a po powrocie do domu w ramach relaksu oglądasz telewizję lub grasz na smartfonie? Twoje oczy potrzebują odpoczynku oraz odpowiednich składników odżywczych. Jeśli odczuwasz objawy charakterystyczne dla zespołu suchego oka: pieczenie, łzawienie, kłucie, kłopoty z widzeniem, natychmiast wprowadź nowe nawyki w życie.

Odpoczywaj od ekranu

Masz pracę biurową? A może lubisz relaksować się, oglądając filmy, grając w gry albo surfując po Internecie? Jeśli spędzasz dużo czasu przed ekranem, koniecznie rób kilkuminutowe przerwy co najmniej raz na godzinę. Twój wzrok na pewno pozytywnie zareaguje także na zmianę światła – taką chwilową przerwę najlepiej wykorzystaj, wychodząc na światło dzienne albo wyglądając przez okno.

Jedz warzywa, owoce i zdrowe tłuszcze

Zespół suchego oka związany jest z kilkoma objawami, takimi, jak pieczenie, kłucie, odczucie piasku lub ciała obcego pod powiekami. Te objawy mogą jednak wskazywać także na niedobory pewnych substancji w organizmie – na przykład witamin A, C, E, kwasów tłuszczowych Omega 3, luteiny, cynku, miedzi. Dlatego stosuj jak najbardziej urozmaiconą dietę, bogatą w zielone i czerwone warzywa i owoce (brokuły, szpinak, owoce leśne, papryka, jabłka, winogrona) oraz w zdrowe tłuszcze (tłuste ryby morskie, migdały).

Świeże powietrze zamiast klimatyzacji

Co może błyskawicznie wysuszyć oczy? Suche powietrze! Dlatego zrezygnuj z klimatyzacji, a w pomieszczeniach z centralnym ogrzewaniem koniecznie stosuj nawilżacze powietrza. Dzięki temu nie będziesz dodatkowo przyczyniać się do wysuszenia spojówek. Pamiętaj o regularnym wietrzeniu pomieszczeń.

Sport i świeże powietrze to zdrowie

Uprawianie sportu może w bardzo dużym stopniu przyczynić się do poprawy komfortu widzenia szczególnie, jeśli będzie to dyscyplina związana z częstym przebywaniem na świeżym powietrzu. Wszystko jedno, czy zdecydujesz się na kolarstwo, kajakarstwo, bieganie, łucznictwo czy też zwyczajne spacery – przebywając na świeżym powietrzu, zapewniasz sobie ekspozycję na słońce, a dzięki temu twój organizm jest w stanie wyprodukować witaminę D, niezbędną dla zdrowia oczu.

Nawadniaj się

Wysuszone spojówki często są efektem odwodnienia organizmu – nie ma on bowiem odpowiedniej ilości wody, aby wytworzyć łzy. Aby uniknąć tej sytuacji, koniecznie pij co najmniej 1,5-2 litry wody (albo innych płynów niezawierających alkoholu i kofeiny, na przykład soków, herbat ziołowych) dziennie. Tę ilość powinnaś odpowiednio zwiększyć podczas upalnych dni oraz jeśli uprawiasz sport.